Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
05.03.2022 10:05

Zdravotní klauni z Červeného nosa pomáhajú utekajúcim Ukrajincom


Ilustračná snímka (Ubľa)


Po medzinárodných misiách na Ukrajine sú tentokrát zdravotní klauni súčasťou podpory v blízkosti ukrajinsko-slovenských hraníc.


Dva tímy zdravotných klaunov poskytnú deťom aj dospelým, ktorí sa vyskytli v extrémne náročnej situácii po úteku pred vojnou na Ukrajine, psychickú podporu, povzbudenie a uvoľnenie. V hotspotoch v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom počas tohto víkendu prinesú svoje umenie, aby deťom aj dospelým z Ukrajiny zlepšili náladu a aspoň na chvíľu im dopriali zabudnúť na svoje trápenie. Do víkendových aktivít sa okrem 6 slovenských klaunov a klauniek zapojí aj dvojica z českej organizácie Zdravotní klaun.

Počas minulého víkendu, keď sa presuny z Ukrajiny ešte len začínali, navštívili profesionálni zdravotní klauni hotspot zriadený vtedy ešte v telocvični v Ubli, tábor v Humennom, ale aj hraničný priechod v Ubli. „Všade sme cítili veľkú potrebu psychickej podpory, odozva na naše klaunovanie a humor bola veľmi pozitívna“, hovorí zdravotný klaun a koordinátor aktivít Červeného nosa na ukrajinsko-slovenských hraniciach Michal Kucer. „V spolupráci s ďalšími neziskovými organizáciami sme vyhodnotili, že najväčší zmysel má v tejto chvíli naša podpora prostredníctvom klaunského umenia v hotspotoch. Preto budú pripravené dva trojčlenné tímy, ktoré by mali počas víkendu pôsobiť v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom, prípadne budeme flexibilne reagovať na aktuálne potreby aj inde. Formáty budeme taktiež prispôsobovať danej situácii.“

Hlavnou misiou zdravotných klaunov ostávajú pravidelné návštevy hospitalizovaných detí v nemocniciach po celom Slovensku ako aj seniorov v seniorských zariadeniach. Organizácia ČERVENÝ NOS Clowndoctors je však odhodlaná byť aj naďalej súčasťou pomoci ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. „Na základe ďalšieho vývoja budeme pripravovať podporné klaunské návštevy tam, kde to bude potrebné,“  hovorí výkonný riaditeľ Červeného nosa Milan Šagát. „Očakávame, že sa situácia bude ešte zhoršovať a prílev utekajúcich pred vojnou bude rásť. Chceme tu byť pre všetkých, ktorí potrebujú povzbudenie a rozveselenie. Postupne začneme plánovať a koordinovať aktivity v spolupráci s klaunskými organizáciami z iných krajín a s našou zastrešujúcou organizáciou RED NOSES INTERNATIONAL (RNI).“

Zdravotní klauni, ktorí sa zúčastňujú aktivít na slovensko-ukrajinskom pohraničí, sú špeciálne vyškolení, niektorí aj so skúsenosťou z medzinárodných klaunských misií v krízových oblastiach postihnutých vojnovým konfliktom či prírodnou katastrofou v rámci programu Emergency Smile pod záštitou RNI. Okrem iných krajín boli slovenskí klauni v minulosti šesťkrát súčasťou misií na Ukrajine, kde pomáhali obyvateľom pochádzajúcim z oblastí, ktoré sú dlhodobo postihnuté vojnovým konfliktom. Viac informácií o programe Emergency Smile nájdete tu – https://www.cervenynos.sk/programy/emergency-smile/.

Úryvok z reportu zdravotného klauna a umeleckého riaditeľa o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Pavela Mihaľáka z pilotnej misie počas víkendu 26.-27.2.2022, keď štvorčlenný klaunský tím hľadal najlepšiu cestu, priestor a formát, ako pomôcť ľuďom utekajúcim z vojnou zasiahnutej Ukrajiny:

 „......Zamierili sme aj do zásobovacieho hangáru k dobrovoľníkom a hasičom, kde sme sa rozklaunovali, rozdali trošku radosti a zamierili sme do otvoreného priestoru stanov. Pri prvej skupinke detí hneď vznikla hra a formát, s ktorým sme prechádzali celý tábor. Začali sme veľmi jemne. S hudbou, energiou aj tempom. A držali sme si to celý čas. Vznikali krásne gagové a klaunské situácie, ktoré sme vedeli rozvíjať a pri tom sa stále držať konceptu. Ani sme nečakali, že toto dopadne tak krásne klaunsky. Deti sme vedeli držať v pozornosti, napojené na hru, bez toho, aby sa ich energia z radosti a klaunov vymkla spod kontroly klauniády.

Naša možnosť pomáhať v týchto časoch je viac než očividná. Spätné väzby od samotných Ukrajincov boli také vďačné, že im chcete pomáhať tak často, ako sa len dá. Aj od dobrovoľníkov, ktorí už majú za sebou niekoľko nevyspatých nocí, ale aj od miestnych z Uble bola cítiť veľká radosť a aspoň na chvíľu možnosť uvoľnenia. A posilnenia nielen teplou polievkou, ale aj smiechom.“

Autor: (ts-cerveny nos, clowndoctors)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2022
Bratislavská župa ponúka voľné pracovné miesta pre ľudí z Ukrajiny
Úrad Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) ponúka pomoc ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou a plánujú v kraji stráviť dlhší čas. Zároveň vytvoril podstránku, kde sú k dispozícii aktuálne voľné pracovné miesta. Tie ponúkajú jednotlivci, podnikatelia či mestské časti.
viac
10.03.2022
KSK zriadil transparentný účet pre pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny
Nadácia Košického samosprávneho kraja (KSK) zriadila transparentný účet pre pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny.
viac
21.01.2023
V roku 2022 zrealizovali zdravotní klauni 2 514 klauniád
V roku 2022 zrealizovali profesionálni zdravotní klauni a klaunky z o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors spolu 2 514 klauniád, čo je od vypuknutia koronakrízy zatiaľ najvyšší počet. Z celkového počtu klauniád bolo len 23 online formou, ostatné boli osobné návštevy pacientov a klientov DSS, či špeciálne pr
viac
13.04.2024
Za 20 rokov zrealizovali zdravotní klauni vyše 32-tis.klauniád
Zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors počas svojho pôsobenia zrealizovali na Slovensku už vyše 32.000 klauniád. Pri príležitosti 20. výročia založenia občianskeho združenia o tom informovala Martina Dobšinská Novomestská zo združenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %