Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
25.09.2023 05:05

Združenie Zachráňme hrady predloží vláde petíciu za systematickú obnovu pamiatok


Združenie Zachráňme hrady - logo


Združenie Zachráňme hrady predloží na rokovanie vlády petíciu za systematické financovanie obnovy národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Petícia, ktorú podľa iniciátorov počas dvoch mesiacov podpísalo vyše 17.000 ľudí, žiada tiež reštart programu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných.


"Cieľom je, aby téma financovania obnovy kultúrnych pamiatok nebola na úplnom chvoste záujmu predstaviteľov tohto štátu a politických strán," priblížil iniciatívu Ratibor Mazúr, predseda petičného výboru a zároveň predseda združenia Zachráňme hrady, ktoré zastupuje 34 občianskych združení, venujúcich sa záchrane hradných ruín a sakrálnych stavieb.         

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva fungoval od roku 2011 do roku 2020, kombinoval dotačné zdroje ministerstva kultúry (MK) a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR), ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. "Projekt zamestnával ročne viac ako 600 sociálne najzraniteľnejších ľudí, dlhodobo nezamestnaných a vykonaná bola práca v mnohonásobne vyšších hodnotách," upozornil Mazúr.         

V roku 2021 však projekt vo svojej pôvodnej podobe skončil, keďže rezort práce oznámil, že nemá na pokračovanie disponibilné zdroje. Aspoň čiastočnú kontinuitu sa snažilo riešiť ministerstvo kultúry dotáciami z vlastných zdrojov. "Výrazne sa zmenšil objem a finančná efektivita prác pri záchrane národných kultúrnych pamiatok," skonštatoval Mazúr. V roku 2022 spustili MK a ministerstvo vnútra projekt, ktorý sa zameral pri obnove hradov na podporu zamestnanosti ľudí z marginalizovaných rómskych komunít. V tomto roku sa však aj tento program končí a akékoľvek pokračovanie nie je zo strany rezortov avizované.         

Združenie upozorňuje, že nielen prostredníctvom spomínaných programov, ale i z celkového pohľadu je systém finančnej podpory obnovy kultúrnych pamiatok zo strany štátu absolútne nedostatočný. V petícii preto žiada zabezpečenie systematického financovania a výrazné navýšenie alokácie na obnovu pamiatok, takisto pokračovanie a zvýšenie podpory občianskym združeniam, zachraňujúcim kultúrne dedičstvo SR. Rezorty kultúry a práce žiadajú signatári o obnovenie projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva od roku 2024, a to s upravenými podmienkami, ktoré umožnia celoročné zamestnanie pracovníkov v tomto projekte.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2020
Obnova kultúrnych pamiatok pokračuje
Obnova národných kultúrnych pamiatok pokračuje aj napriek pandémii nového koronavírusu. Ministerka kultúry Natália Milanová podpísala zmluvy podprogramu dotačnej schémy Obnovme si svoj dom, zásluhou ktorej opäť nájdu prácu aj stovky dlhodobo nezamestnaných.
viac
08.02.2021
MK SR chce pokračovať v zapájaní nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva
Rezort kultúry rokuje s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie o finančnej podpore pre projekt.
viac
19.03.2021
Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných môže pokračovať
Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných dostáva šancu pokračovať prostredníctvom novej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.
viac
07.10.2021
Štátne lesné pozemky sa budú môcť využívať aj na účel obnovy hradov
Lesné pozemky vo vlastníctve štátu by sa mohli využívať aj na verejnoprospešné účely spočívajúce v obnove hradu alebo torzálnej architektúry. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pamiatkového fondu, ktorou sa mení aj zákon o lesoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %