Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
05.11.2019 04:10

Žilina chce kompenzovať menšie príjmy nárastom daní a poplatkov


Ilustračná snímka - zasadanie mestského zastupiteľstva v Žiline. Ilustračná snímka zdroj: zilinskyvecernik.sk


Mesto Žilina chce pomalší rast príjmov a väčšie výdavky kompenzovať v budúcoročnom rozpočte nárastom sadzieb miestnych daní a poplatkov. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka zaťažia prijaté vládne opatrenia budúcoročný rozpočet mesta Žilina sumou približne päť miliónov eur.


"Ak chceme zachovať služby na úrovni, akú od nás požadujú občania a chceme mesto naďalej rozvíjať, nemáme inú možnosť, ako prijať aj nepopulárne opatrenia. Zároveň nemôžeme ani zodpovedne pripravovať rozpočet mesta, keď nám počas roka pribúdajú povinnosti, ktoré musíme financovať nad rámec rozpočtu," uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.       

O návrhu všeobecne záväzných nariadení, ktorými by sa mali v budúcom roku zvyšovať miestne dane a poplatky, budú podľa Miškovčíka rozhodovať poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline na zasadnutí 2. decembra 2019. "Podľa prepočtov samosprávy by vyššia sadzba dane z nehnuteľnosti mala priemernú štvorčlennú rodinu, bývajúcu s dvomi deťmi v byte s rozlohou 70 štvorcových metrov (m2), zaťažiť mesačne navyše o sumu 1,75 eura oproti dnešku. Rodina, bývajúca v dvojpodlažnom dome s rozlohou 150 m2, zaplatí mesačne viac o 3,81 eura. Mierna úprava miestnych daní a poplatkov je plánovaná aj pre právnické osoby, podnikajúce v Žiline," dodal hovorca mesta Žilina.       

Vedúci ekonomického odboru Mestského úradu v Žiline Pavol Vaščák doplnil, že po zarátaní všetkých dosahov zákonných úprav bude budúcoročný rozpočet mesta Žilina zaťažený celkovo o sumu 4,924 milióna eur. "Pokles príjmov v pláne rozpočtu na budúci rok vo výške 1,747 milióna eur znamená pre mesto väčšie napätie v rozpočte, keďže musí pokrývať zvýšené nároky najmä v mzdovej oblasti, pri čistení a údržbe komunikácií, v oblasti príspevkov neverejným poskytovateľom sociálnych služieb, či v preplácaní rekreačných poukazov," vysvetlil Vaščák.       

V prípade nárastu minimálnej mzdy musí mesto počítať so zvyšovaním mzdových nákladov v rozpočte na budúci rok o 1,909 milióna eur. "Z dôvodu zastavenia exekúcií starších ako päť rokov príde mesto takmer o 142.000 eur. Zmena zákona o pozemných komunikáciách, tzv. chodníková novela, zvýšila nároky na samosprávy v oblasti údržby miestnych komunikácií. Mesto Žilina musí v rozpočte na tento účel vyčleniť ďalších 320.000 eur. Zabezpečenie rekreačných poukazov znamená pri plnom využití vo výdavkoch rozpočtu nárast o 185.000 eur. Opatrenia v súvislosti s obedmi zadarmo pre deti v školských jedálňach znamenajú pre mesto navýšenie bežných výdavkov zhruba o 62.000 eur z dôvodu nárastu výdavkov na nových zamestnancov," podotkol Miškovčík.       

Pripomenul, že legislatívne úpravy zaviedli povinnosť pre samosprávy kompenzovať finančný príspevok za sociálne služby aj v prípade neverejných poskytovateľov, ak si ich klient vyberie. "Rozpočet mesta bude potrebné v dôsledku týchto opatrení navýšiť o ďalších približne 70.000 eur. Prostriedky, ktoré samospráva získa navrhovanou úpravou sadzieb miestnych daní a poplatkov, plánuje v budúcom roku využiť na kompenzovanie výdavkov spojených s novelami zákonov, ako aj na bežné kapitálové výdavky a rozvojové projekty mesta," uzavrel hovorca mesta Žilina.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2018
ZMOS má zásadné pripomienky k poplatku za uloženie odpadov
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa zapojilo do medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov. Svoje postoje vyjadrilo vo viacerých zásadných pripomienkach.
viac
19.01.2018
Ombudsmanka sa obrátila na ÚS - deti nemôžu byť viazané platiť za odpad
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR s návrhom o posúdenie súladu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady s ústavou.
viac
06.11.2019
Po Nitre a Šali zvyšuje poplatky aj mesto Zlaté Moravce
Obyvatelia Zlatých Moraviec od budúceho roka zaplatia viac za likvidáciu komunálneho dopadu i na daniach z nehnuteľností. Zmeny všeobecne záväzných nariadení odsúhlasilo na konci októbra mestské zastupiteľstvo.
viac
08.11.2019
Trenčín zvýši dane a poplatky, dôvodom sú legislatívne zmeny
Mesto Trenčín zvýši v budúcom roku dane z nehnuteľnosti o 35 %, poplatok za komunálny odpad stúpne o 10 %. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %