Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
06.04.2023 03:20

Žilinčania vlani vytriedili necelých 440 ton kuchynského odpadu


Ilustračná snímka: (Mesto Žilina).


Žilinčania vlani vytriedili necelých 440 ton kuchynského odpadu, čo je takmer o 74 ton menej ako v roku 2021. Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová.


Systém separovania kuchynského odpadu sa podľa primátora Žiliny Petra Fiabáneho podarilo úspešne nastaviť a zaviesť vo všetkých častiach mesta. "Pre každú domácnosť v bytovom dome sme pripravili štartovací balíček určený na triedenie kuchynského bioodpadu a po celom meste sme rozmiestnili špeciálne smetné nádoby na kuchynský odpad," priblížil.

Minulý rok v septembri spustila žilinská radnica aj pilotný projekt, keď sa do hnedých zberných nádob na kuchynský odpad začali vkladať biologicky degradovateľné vrecia. "Tie mali zabrániť vytekaniu tekutín do smetných nádob, čo malo za následok nepríjemný zápach. Projekt sa osvedčil, preto bude samospráva aj tento rok počas teplých letných mesiacov používať tieto vrecia," uviedla Zigová.

Doplnila, že v lete bude zabezpečené aj pravidelné čistenie nádob a stojísk. "Vývoz biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu zabezpečuje zmluvná spoločnosť T+T. V období od októbra do marca minimálne raz za dva týždne a od marca do septembra raz za týždeň. Na sídlisku Hájik zabezpečila radnica 60 nádob proti prevráteniu, pretože biologicky rozložiteľný kuchynský odpad priťahoval diviačiu zver," dodala hovorkyňa mesta.

Pre obyvateľov v rodinných domoch zabezpečila samospráva vlastné kompostéry. "Správnym triedením sa dá biologický odpad zmeniť na kompost, ktorý sa môže ďalej využívať v záhradkách. Mesto plánuje v procese efektívneho triedenia kuchynského rozložiteľného odpadu pokračovať. V budúcnosti zvažuje vytvoriť niekoľko menších mestských kompostární, ktoré by vedeli tento druh odpadu ekologicky spracovať," podotkla Zigová.

Pripomenula, že minulý rok pribudli v Žiline a jej mestských častiach aj nové nádoby na zber jedlých tukov a olejov. "Do triedeného odpadu patria všetky jedlé oleje a tuky, používané doma pri príprave jedla. Použité oleje a tuky stačí zliať do akejkoľvek PET fľaše a odniesť do najbližšej označenej zbernej nádoby na triedenie oleja," uzavrela hovorkyňa mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.12.2020
Balíčky k triedeniu bioodpadu budú v Žiline distribuovať aj v roku 2021
Mesto Žilina bude pokračovať v distribúcii štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu aj v roku 2021. Bezplatne si ich môžu vyzdvihnúť obyvatelia panelákov a bytových domov v meste podľa harmonogramu.
viac
26.01.2021
Mesto Martin začne od februára zbierať kuchynský odpad z domácností
Mesto Martin začne vo februári so zberom kuchynského odpadu z domácností. Podľa primátora Jána Danka budú odpad v závislosti od ročného obdobia pravidelne vyvážať na skládku mimo mesta.
viac
22.02.2021
Žilina chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň
Mesto Žilina chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 2 099 334 eur, ministerstvo životného prostredia schválilo žiadosť mesta o nenávratný finančný príspevok vo výške 1 994 367,30 eura.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %