Nedeľa 07.03.2021
Dnes má meniny 
Tomáš
°C
04.07.2019 08:20

Žilinský bikesharing funguje už tri mesiace a zaznamenáva rekordné výpožičky


Ilustračná snímka BikeKIA


Systém zdieľaných bicyklov v Žiline BikeKIA je obyvateľom a verejnosti k dispozícii už od konca marca tohto roku. Za prvé tri mesiace sa bikesharing stal obľúbenou súčasťou verejnej prepravy a zaznamenal prvé rekordy. Cyklisti uskutočnili ku koncu júna takmer 135-tisíc jázd.


Bikesharnig môžu obyvatelia a návštevníci mesta Žilina využívať od 29. marca 2019. Doteraz sa do systému zaregistrovalo prostredníctvom aplikácie alebo webovej stránky viac ako 17-tisíc užívateľov, pričom takmer 10-tisíc z nich využíva bicykle aktívne. Najvyťaženejšie stanice sa nachádzajú na Námestí Andreja Hlinku, pri vysokoškolských internátoch na Hlinách a na Polomskej ulici. Za nimi nasledujú dokovacie stanice pri Obchodnom centre Aupark, pri internátoch Veľký diel a na Štefánikovom námestí. Z Námestia Andreja Hlinku sa mesačne požičia bicykel v priemere 4 300-krát. Obľúbené medzi užívateľmi sú tiež dokovacie stanice v okolí Žilinskej univerzity a vysokoškolských internátov, čo svedčí o vysokom záujme najmä zo strany študentov. Od spustenia systému si užívatelia prenajali bicykle viac ako 130 000-krát, pričom priemerná dĺžka jedného nájmu je približne 17 minút. Najviac výpožičiek za deň – až 2543 – zaevidovala Žilina 26. apríla 2019. „Žilinskému bikesharingu sa podarilo v tak krátkom čase zaznamenať dokonca svetový rekord v rámci systémov nextbike, keď si cyklisti prenajali v priebehu 24 hodín jeden bicykel až 25-krát. Čísla sú neuveriteľné, čo nás nesmierne teší. Je to dôkazom toho, že Žilinčania majú záujem využívať alternatívne formy prepravy,“ zhodnotil žilinský primátor Peter Fiabáne. Pozitívnym výsledkom projektu Bikesharing sa taktiež teší Nadácia Kia Motoros Slovakia. „Vďaka spolupráci a profesionalite všetkých partnerov tohto projektu sa nám podarilo priniesť do mesta Žilina modernú a atraktívnu formu dopravy, ktorá sa stala každodennou súčasťou života ľudí cestujúcich do práce, študentov, ale aj ostatnej širokej verejnosti,“ dodal Branislav Hadár, správca Nadácie Kia Motors Slovakia. „Verili sme, že projekt bude úspešný a zdieľané bicykle si obyvatelia Žiliny a jej návštevníci rýchlo obľúbia,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku. „Teší nás, že Žilinčanom zdieľané bicykle BikeKIA nie sú ľahostajné a chceme ich pochváliť za to, že nám oznamujú nevhodné zaobchádzanie s bicyklami,“ doplnil L. Ivan.

ARRIVA podľa jeho slov napríklad dostala fotografie s dvoma aj troma pasažiermi na jednom bicykli, ktorí budú musieť vzniknutú škodu uhradiť. Firma sa tiež stretáva s tým, že užívatelia vrátia bicykel mimo oficiálneho stanovišťa, dokonca aj mimo mesta Žilina, za čo sa účtuje technický poplatok vo výške 25 eur. „S investorom a partnerom projektu v nasledujúcom období prehodnotíme výšku technických poplatkov a ak to bude nevyhnutné, poplatky zvýšime, aby sme tak zabezpečili dostatok bicyklov pre disciplinovaných užívateľov,“ vysvetlil L. Ivan.

Žilinčania majú k dispozícii 120 bicyklov v 20 dokovacích staniciach. Cyklisti si môžu požičať verejný bicykel bezplatne na jednu hodinu, pričom si ho môžu prenajať aj viackrát za deň. „Zámerom mesta je do konca roka ešte rozšíriť počet dokov v niektorých existujúcich staniciach, za účelom navýšenia ich kapacity. Doky sa doplnia tam, kde je to technicky a priestorovo možné. Zároveň sa budeme usilovať v ďalších rokoch navýšiť aj počet staníc a bicyklov, keďže je o službu mimoriadny záujem aj v mestských častiach a v ďalších strategických bodoch v meste,“ doplnil Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility z Mestského úradu v Žiline. Žilinská samospráva úzko spolupracuje s Mestskou políciou v Žiline, ktorá či už v teréne alebo prostredníctvom kamerového systému pravidelne monitoruje zaobchádzanie užívateľov s bicyklami a staničkami.

Systém zdieľania bicyklov prevádzkuje mesto Žilina v spolupráci s Nadáciou Kia Motors Slovakia a spoločnosťou ARRIVA. Hlavným investorom systému BikeKIA je Nadácia Kia Motors Slovakia, ktorá zakúpila hardvér a softvér vo výške 320 000 eur. Mesto Žilina zabezpečuje prevádzku systému, na ktorú prispieva aj Nadácia Kia Motors Slovakia. Spoločnosť ARRIVA dodala plne funkčný a odskúšaný systém a zabezpečuje denne jeho plynulú prevádzku.

Autor: Mgr. Barbora Zigová - hovorkyňa mesta Žilina


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.02.2019
Registrácia do systému bikesharingu v Žiline je spustená
Od 1. februára 2019, sa môžu nadšenci cyklistiky a ekologickej dopravy registrovať do systému bikesharingu. Systém zdieľania bicyklov v Žiline pod značkou BikeKIA je pripravený na spustenie, žilinská radnica čaká už len na priaznivé počasie.
viac
29.03.2019
Po Nitre prevádzkuje ARRIVA plne funkčný systém bikesharingu aj v Žiline
Žilina je po Nitre druhým krajským mestom, v ktorom je od dnešného dňa obyvateľom a návštevníkom mesta k dispozícii plne funkčný systém zdieľaných bicyklov ako doplnok mestskej verejnej dopravy. Bikesharing v Žiline prevádzkuje spoločnosť ARRIVA pod názvom BikeKIA.
viac
07.05.2019
Svetový rekord bikesharingu v Žiline
Systém zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline sa teší mimoriadnej obľube obyvateľov a návštevníkov Žiliny. Dôkazom toho je aj svetový rekord v rámci systémov nextbike v počte prenajatí jedného bicykla počas 24 hodín.
viac
04.05.2020
Zdieľané bicykle sú opäť v uliciach Žiliny
Žilinčania a návštevníci krajského mesta môžu zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA využívať od piatku 1. mája.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %