Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
24.01.2023 03:20

Zimné slávnosti Hornonitria ponúknu ľudovú kultúru počas fašiangov i pôstu


Ilustračná snímka: (tasr).


Fašiangové i pôstne obdobie v obciach pravnianskej doliny na hornej Nitre bude opäť patriť Zimným slávnostiam Hornonitria.


V poradí 19. ročník slávností od 3. februára do 26. marca už tradične ponúkne cyklus siedmich podujatí venovaných ľudovej kultúre regiónu. Informovala o tom Martina Richter z Regionálneho kultúrneho centra (RKC) v Prievidzi.

"Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je nielen doplnenie ponuky kvalitnej kultúry pre obyvateľov a návštevníkov obcí pravnianskej doliny, ale i mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry ako nášho cenného dedičstva po predkoch," skonštatovala Richter.

Zimné slávnosti otvoria 3. februára v Nitrianskom Pravne, súčasťou otvorenia bude vernisáž diel keramikára a majstra Ústredia ľudovej umeleckej výroby Rastislava Haronika pri príležitosti jeho životného jubilea. Výstavu si na obecnom úrade budú môcť záujemcovia pozrieť do 24. marca.

Pravenec bude hostiť 4. februára 30. ročník Zimných slávností folklóru a ponúkne tradičné fašiangové zvyky, 12. februára sa v Kľačne uskutočnia Súzvuky venované speváckym spolkom karpatských Nemcov. Pamiatku folkloristu Jozefa Strečanského pripomenie pamätnica 18. februára v Poluvsí, v Malinovej sa 4. marca stretnú remeselníci na akcii Majstri pravnianskej doliny. Pašiové a duchovné piesne zaznejú 12. marca v Kostole povýšenia Svätého Kríža vo Chvojnici. Deň detského folklóru sa uskutoční 26. marca v Nedožeroch-Brezanoch.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý ho podporil z verejných zdrojov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.01.2020
Zimné slávnosti Hornonitria budú opäť patriť folklóru či remeslám
Fašiangové obdobie v Prievidzskom okrese bude patriť folklóru či remeslám. Zimné slávnosti Hornonitria opäť pripomenú významnú osobnosť ľudovej kultúry i dedičstvo karpatských Nemcov, ktorí majú v regióne svoje zastúpenie. Podujatie otvoria 1. februára a potrvá viac ako mesiac.
viac
12.04.2023
Letná turistická sezóna na hornej Nitre bude v znamení výročí v regióne
Tohtoročná letná turistická sezóna na hornej Nitre pripomenie prostredníctvom tematických podujatí viaceré významné výročia v regióne.
viac
06.07.2023
Začínajú sa 56. folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve
Sprievodnými podujatiami i scénickým programom na amfiteátri sa vo štvrtok začínajú 56. folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve.
viac
31.07.2023
Folklórne slávnosti pripomenú aj Deň úcty k poľnohospodárom
V poradí už 57. ročník slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať v prvý augustový víkend. Od piatka (4. 8.) privíta obec pri Hlohovci stovky folkloristov, ktorí sa predstavia na viacerých pódiách. Informuje o tom organizátor Trnavské osvetové stredisko (TOS).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %