Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
25.11.2023 09:05

Zimný festival zvykov a obyčají na Gemeri vyvrcholí folklórnym galaprogramom


Rok na Gemeri - plagát


Zimný festival zvykov a obyčají s názvom Rok na Gemeri, ktorý odštartoval v stredu (22. 11.) v Rožňave, vyvrcholí v sobotu (25. 11.) galaprogramom folklórnych kolektívov. Dramaturgia festivalu sa zameriava na prezentáciu tradícií Gemera s dôrazom na spôsob života ľudí v tradičnom prostredí.


Informoval o tom Róbert Šimko, marketingový manažér Gemerského osvetového strediska (GOS), ktoré podujatie organizuje. Súčasťou festivalu je počas štyroch dní široká ponuka aktivít v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. Pripravené sú workshopy, tvorivé dielne i ukážky remesiel zamerané na hrnčiarstvo či výrobu gubajčiarskych klobúkov, ktoré používali vlachovskí pastieri pri koledovaní. Vyrábať sa budú aj pastierske hudobné nástroje, pastierske palice a pripravené sú aj ukážky odlievania zvonov.         

V rámci zimného festivalu zvykov a obyčají na Gemeri bola sprístupnená aj obľúbená výstava veľkoformátových fotografií s názvom Gráty a ancúgy, ktorá zachytáva tradičné kroje nosené pri všedných aj sviatočných príležitostiach. Tento rok bude obohatená o nové umelecké fotografie zimného odevu z Rejdovej, Vlachova, Gočova, Rožňavského Bystrého a Gemerskej Polomy.         

Štyri dni trvajúci festival vyvrcholí v sobotu o 18.00 h galaprogramom v divadelnej sále Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave v podaní kolektívov z horného Gemera. Divákom predstavia príbeh cesty mlčiaceho zvonca - spiežovca z Maďarska až na Gemer.         

"Pri koncipovaní programu sme chceli dať priestor aj vplyvu valašskej kultúry na život našich predkov. Spiežovec nebol len funkčnou pomôckou baču a pastierov pri ovládaní stáda, ale aj umeleckým dielom. Ľudia, ktorí s ním pracovali, museli mať dobrý hudobný sluch, nehovoriac o tom, že spiežovec, ktorý nemal srdce, nemohol zvoniť," priblížil režisér programu galavečer Ján Lipták.         

GOS v rámci galaprogramu do života slávnostne uvedie aj obrazovú publikáciu s názvom Gráty a ancúgy, ľudové odevy horného Gemera, ktorá je výsledkom niekoľko rokov trvajúceho projektu. "Zdokumentované boli tradičné odevy z obcí Gemerská Poloma, Gočovo, Honce, Nižná Slaná, Pača, Rejdová, Rožňavské Bystré, Vlachovo a Vyšná Slaná. V spolupráci s miestnymi folkloristami, pôvodnými obyvateľmi či zberateľmi bolo zaznamenané veľké množstvo unikátnych kompletov, ale aj vzácnych detailov jednotlivých súčastí odevu," uviedla riaditeľka GOS Helena Novotná.         

Zimný festival zvykov a obyčají s názvom Rok na Gemeri má v Rožňave už viac ako štvrťstoročnú tradíciu. Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.11.2016
Mestá na Gemeri poplatku za rozvoj naklonené nie sú
Mestá na Gemeri miestny poplatok za rozvoj v budúcom roku zaviesť neplánujú. Tvrdia, že prípadných investorov nechcú zaťažovať ďalšími poplatkami.
viac
10.03.2017
V obecnom sociálnom podniku chcú vyrábať ľudové kroje
Obec Rejdová v okrese Rožňava chce vytvoriť sociálny podnik, ktorý sa bude zaoberať šitím ľudových krojov. Starostka obce Slávka Krišťáková tvrdí, že chcú vyťažiť z toho, že sú obcou, ktorá je známa folklórom.
viac
16.11.2022
Zimný festival zvykov a obyčají priblíži vianočné tradície na Gemeri
Po dvojročnej odmlke sa do Rožňavy opäť vracia zimný festival zvykov a obyčají s názvom Rok na Gemeri. Okrem tvorivých dielní či workshopov verejnosti prinesie i slávnostný program Vianoce na Gemeri, v rámci ktorého predstaví zvyky a tradície regiónu.
viac
03.05.2023
Knižnica sériou podujatí predstaví históriu, tradície i kultúru Gemera
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave sériou podujatí predstaví v nadchádzajúcich mesiacoch históriu, tradície, kultúru i prírodu regiónu Gemer. Besedy a ďalšie aktivity sa budú konať od mája do novembra. Za knižnicu o tom informovala Tatiana Bachňáková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %