Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
16.11.2022 12:35

Zimný festival zvykov a obyčají priblíži vianočné tradície na Gemeri


Snímka zdroj: (Región Gemer).


Po dvojročnej odmlke sa do Rožňavy opäť vracia zimný festival zvykov a obyčají s názvom Rok na Gemeri. Okrem tvorivých dielní či workshopov verejnosti prinesie i slávnostný program Vianoce na Gemeri, v rámci ktorého predstaví zvyky a tradície regiónu.


Informoval o tom marketingový manažér Gemerského osvetového strediska (GOS) Róbert Šimko.

"Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé dielne a workshopy pre deti, ako aj pre dospelých, výstavu ľudovoumeleckých výrobkov z Košického kraja či veselý koncert ľudových pesničiek pre deti a mládež Fidlikanti deťom," priblížila riaditeľka GOS Helena Novotná. Ako dodala, pripravený je aj deň otvorených dielní a výročný program folklórnej skupiny Dolina z Gemerskej Polomy s názvom Život ľudský gemerský, ktorý skupina uvedie pri príležitosti svojho 25. jubilea.

Podujatie uzavrie slávnostný program Vianoce na Gemeri, ktorý odprezentuje tradície regiónu v predvianočnom a vianočnom období. Do galavečera je zapojených 12 kolektívov i jednotlivci, ktorí divákom priblížia ondrejovské zvyky, výrobu luciového stolčeka spojenú s poverami, prípravy vianočného stola, ozdobovanie stromčeka, koledovanie súboristov a detí či legendárne gubajčiarenie.

Zimný festival Rok na Gemeri sa uskutoční od 23. do 26. novembra v Dome tradičnej kultúry Gemera a divadelnej sále obchodno-kultúrneho centra v Rožňave. Podujatie má v Rožňave už viac ako štvrťstoročnú tradíciu a koná sa pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2017
V obecnom sociálnom podniku chcú vyrábať ľudové kroje
Obec Rejdová v okrese Rožňava chce vytvoriť sociálny podnik, ktorý sa bude zaoberať šitím ľudových krojov. Starostka obce Slávka Krišťáková tvrdí, že chcú vyťažiť z toho, že sú obcou, ktorá je známa folklórom.
viac
04.02.2020
Výstava v múzeu predstaví kúpeľníctvo na Gemeri
Kúpeľníctvo na Gemeri v 19. storočí predstaví pripravovaná výstava, ktorú 13. februára o 15.30 h otvoria v galérii Baníckeho múzea (BM) v Rožňave.
viac
06.09.2022
Na festivale Zejdeme sa na hambálku sa stretnú profesionáli i ochotníci
Na nádvorí malackého kaštieľa sa od 17. do 23. septembra uskutoční 14. ročník divadelného festivalu Zejdeme sa na hambálku. Stretnú sa na ňom ochotnícke i profesionálne súbory.
viac
25.11.2023
Zimný festival zvykov a obyčají na Gemeri vyvrcholí folklórnym galaprogramom
Zimný festival zvykov a obyčají s názvom Rok na Gemeri, ktorý odštartoval v stredu (22. 11.) v Rožňave, vyvrcholí v sobotu (25. 11.) galaprogramom folklórnych kolektívov. Dramaturgia festivalu sa zameriava na prezentáciu tradícií Gemera s dôrazom na spôsob života ľudí v tradičnom prostredí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %