Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
14.07.2021 10:30

Živý šach pripomenie veľmajstrovskú šachovú tradíciu kúpeľov


Ilustračná snímka: (tasr).


Na storočnú tradíciu šachových turnajov v kúpeľnom meste Piešťany nadviaže v sobotu (17. 7.) Živý šach veľmajstrov. Pre milovníkov kráľovskej hry sa uskutočnia dva súboje – popoludní pred kinom Fontána pre širokú verejnosť a podvečer v jednom z kúpeľných hotelov.


Moderovaný večer na vstupenky bude v štýle „black & white“, informovala o tom výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany Tatiana Nevolná.

„Na šachovnici s rozmermi deväť krát deväť metrov sa stretnú hlavní aktéri - veľmajstri. Jedným zo súperov bude aj bývalý tenista Karol Kučera. Šachistom bude počas hry slúžiť 32 dobovo oblečených rytierov, dám, kráľov, pešiakov a iných postavičiek, s ktorých pomocou predvedú publiku živý šach,“ opísala podujatie Nevolná.

Prvý šachový turnaj v Piešťanoch sa odohral v roku 1912 a zúčastnilo sa na ňom 18 hráčov vrátane niekoľkých významných šachistov svojej doby. Okrem víťaza boli bohato odmenení cenami od vtedajšieho riaditeľa kúpeľov Ľudovíta Wintera aj ďalší hráči. Medzi najhodnotnejšími cenami bol automobil. Nasledujúci ročník sa pre svetový vojnový konflikt uskutočnil až o desať rokov neskôr, v roku 1922. Zúčastnilo sa na ňom 19 šachistov. Následne pripomenul šachové tradície v Piešťanoch aj Šachový vlak, ktorý sa vydal na cestu 12. októbra 2012 z Prahy cez Drážďany, Piešťany a Viedeň späť do Prahy. Šach si vo vlaku zahralo 46 šachistov z desiatich krajín, boli medzi nimi amatéri i významní hráči.

Výhodou týchto historických turnajov podľa Nevolnej bolo, že si šachisti popri súťaži mohli liečiť svoje choroby a regenerovať sily. Ako dodala, inak to nebude ani teraz. Generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Andreas Schuster verí, že novodobý turnaj bude nemenej lákavý a vytvorí tak ďalšiu tradíciu v podobe živého šachu pod holým nebom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.06.2021
Prázdninové potulky s kronikárom
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš sa rozhodla v letnej turistickej sezóne 2021 priniesť návštevníkom Prešova obľúbenú aktivitu zameranú na tzv. “Living History”.
viac
06.07.2021
Po zabudnutej trati za umením
Horúci tip na príjemný letný výlet pre celú rodinu prináša Detská železnica Košice a pozýva na Veľký vlakový výlet Po zabudnutej trati za umením do Strážok, Spišskej Belej a Kežmarku už v sobotu 10. júla. Lístky je potrebné zakúpiť vopred.
viac
08.07.2021
Vzdušné Zámky ponúknu deťom sériu umeleckých workshopov
Množstvo umeleckých aktivít ponúknu počas víkendu deťom v Nových Zámkoch viaceré tvorivé dielne. Tie sú súčasťou Prehliadky animovaného filmu a knižnej ilustrácie Vzdušné Zámky.
viac
13.07.2022
Medzinárodný šachový turnaj v Piešťanoch spestrí živý šach
Spestrením medzinárodného turnaja v šachu Slovakia Open 2022, ktorý sa chystá v tomto týždni v Piešťanoch, bude Živý šach. Uskutoční sa v sobotu (16.7.) o 15.00 h pred kinom Fontána s bezplatným vstupom a potom od 19.00 h na Kúpeľnom ostrove pod stĺporadím tamojšieho hotela.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %