Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
05.06.2017 12:52

Zlatý žobrák v Michalovciach


Pozvánka.


Nnavštívte medzinárodný festival lokálnych televízií - Zlatý žobrák, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. až 10. júna v Košiciach. V tomto roku bude prebiehať už jeho 23. ročník.


Novinkou tohto festivalu je, že sa rozširuje do regiónov Košického kraja. Zavíta aj do Michaloviec. V Michalovciach sa budú filmy premietať v stredu 7. júna v kine Centrum v mestskom kultúrnom stredisku. Na festivale sa podieľajú aj lokálne televízie. Za mesto Michalovce to bude TV Mistral.

Zlatý žobrák je prvý a najstarší medzinárodný festival lokálnych televízií. Koná sa každoročne začiatkom júna v Košiciach. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1995. Festival je databázou kvalitných lokálnych televíznych programov a zároveň miesto konania podnetných workshopov, prednášok, prezentácií, okrúhlych stolov a diskusných fór.

V tomto roku je  na festival prihlásených 280 filmov z 53 krajín. Zastúpenie majú mladí autori, produkčné spoločnosti aj lokálne televízie. Veľkým prínosom festivalu sú nielen filmy, workshopy na závažné témy, ale aj možnosť konfrontácie tvorby, či nadviazanie nových vzťahov. V posledných rokoch má festival zaujímavé aj sprievodné podujatia. Tie sa taktiež okrem samotného premietania filmov uskutočnia v regiónoch.

V našom meste bude sprievodným podujatím premiéra videoklipu o meste Michalovce z produkcie mladého rapera Tomáša Jaspera Vajdu. Jeho klip o srdci Zemplína bude prezentovaný počas celého dňa pred každým premietaním o 9., 11. a 13. hodine, ale aj pred večerným premietaním o 19. hodine.

Záverečný ceremoniál odovzdávania ocenení v jednotlivých kategóriách bude v sobotu 10. júna v Dome umenia v Košiciach. Ocenenia niektorým víťazom odovzdajú primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný, primátor Michaloviec Viliam Zahorčák a viceprimátor Rožňavy Dionýz Kémeny.

 

PROGRAM:

Streda 9:00 hod. - veková skupina 7-11 rokov

BODI: psia superstar, Ash Brannon, 2012, animovaná komédia , 80´, USA –Čína,

Z Bodiho mal byť tradičný strážny pes s pevnou pracovnou dobou a sľubnou kariérou. Namiesto toho vzal gitaru, brnkol do strún a …

 

Streda 11:00 hod. - veková skupina 12-16 rokov

Žena ako pieseň, TV Skif, 2003, 7´, Bielorusko

O živote, problémoch a láskach obyčajnej vidieckej ženy.

 

Ohmatávači, TV B92, 2003, 10´, Srbsko

Sledujme dvoch televíznych redaktorov a ich príbeh o chlebe. Nie sme si v mnohých veciach podobní?

 

Homo ludis, Pero Pablovič, 2006, 7´, Srbsko

V Jablanici miestni ludia organizujú vidiecke dni „ Jablanica 2006 “. Tieto vidiecke hry pozostávajú z nasledovných disciplín : konský maratón, ťahanie ťažkých driev volmi a preťahovanie lanom....

 

Žiť a spievať, Anna Nemoga-Kolárová, 2007, 26´, Slovensko

Sú pripútaní na vozíček a majú len jeden druhého a  HUDBU. Dokument o radostiach a strastiach hendikepovaných súrodencov, ktorých pri živote drží spev

 

Fish, Saman Hosseinpuor, 2015, 4´, Irán

Stará pani chce vymeniť vodu v akváriu, keď sa jej akvárium náhle vyšmykne z rúk a rozbije sa. Čo urobí s rybičkou, keď netečie voda?

 

Streda 13:00 hod. - veková skupina 16-19 rokov

Na východ od raja, Asociácia Carmen, 2013, 13´, Francúzsko,

Krátky dokument z 19. medzinárodného filmového festivalu lokálnych televízií (Košice 2013) očami francúzskeho účastníka.

 

Dlhovlasí chlapci, Agnes Dimun, 2011, 25´, Slovensko

Dokument venovaný dlhým vlasom ako životnému štýlu a filozofii, histórii a sociálnym skupinám.

 

Film skutočných mužov, Nebojsa Slijepčevič, 2012, 12´ Chorvátsko

Situácia v krajine je vážna- pištole a pušky sú v každej ruke. Koncentrácia zbraní dosiahla kritický bod. Aj ten najmenší incident môže ukončiť tento krehký mier! Jeden nervózny prst na spúšti môže začať nezastaviteľný chaos.

 

Humoreska, Diana Deleanu, 2007, 20´, Rumunsko

Film poeticky vykresľuje grotesknú situáciu, kedy sa ľudia na sklonku života zosobášia, kvôli tomu, aby si finančne pomohli.

 

Streda 19:00 hod.

Mamarosh, Momčilo Mrdaković, 2013, 110´, Srbsko

Premietač filmov v strednom veku stále žije so svojou matkou v Belehrade. Je horlivým fanatikom filmu a žije celkom spokojne v spoločnosti svojej matky. Po bombardovaní Srbska vojskami NATO sa z oboch stávajú utečenci. Po pomerne surrealistickej ceste prichádzajú do New Yorku, kde si uvedomuje, že nemôže viac robiť svoju milovanú prácu. Zatiaľčo sa spolu s matkou pokúšajú prežiť, začína sa nový vek digitálneho premietania. Niektoré vyradené projektory mu vnuknú dobrý nápad. Jeho novou životnou misiou sa stáva cestovanie a ukazovanie magického čara skutočného kina.

 

 

Autor: (Iveta PALEČKOVÁ, MsÚ Michalovce)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.03.2017
Kam cez víkend v trenčianskom regióne
Príďte stráviť víkendové chvíle v spoločnosti umeleckých kováčov či cestovateľov.
viac
04.05.2017
Zemplínska heligónka
Mesto Michalovce, MsKS Michalovce, Dom Matice slovenskej v Michalovciach, Zemplínske osvetové stredisko v Michalovciach a Zemplínski heligonkári Vás pozývajú na 4. ročník nesúťažnej prehliadky heligonkárov - ZEMPLÍNSKA HELIGÓNKA.
viac
05.05.2017
Adamcove dni 2017
Nadšenci zborového spievania sa stretnú už na XI. ročníku prehliadky speváckych zborov Adamcove dni v Kunsthalle/Hale umenia 6. mája o 17. hodine, aby si uctili pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc.
viac
01.09.2017
Mesto pozýva na Deň mestských podnikov
Mesto Košice, mestské podniky a organizácie pozývajú na DEŇ MESTSKÝCH PODNIKOV. Uskutoční sa v nedeľu 3. septembra 2017 so začiatkom o 13:30 hod., v Kulturparku na Kukučínovej ulici. Pre návštevníkov je pripravený pestrý a atraktívny program, určený pre malých i veľkých.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %