Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
11.05.2021 03:15

ZMOS na rokovaní s ministrom školstva


Ilustračná snímka.


Koncom minulého týždňa sa uskutočnilo rokovanie zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska s ministrom školstva Branislavom Grohlingom. Spoločné rokovanie iniciovalo Združenie miest a obcí Slovenska.


Predmetom bolo spoločné hľadanie konštruktívnych riešení problémov spojených so zavedením povinného predprimárneho vzdelávania. Okrem iného sa účastníci stretnutia dohodli na možnosti vytvorenia dotačného mechanizmu dofinancovania nákladov miest a obcí, ktoré im vzniknú v prípade nutnosti otvárania nových tried materských škôl a to tak na materiálno-technické vybavenie ako aj na zvýšené mzdové a ostatné osobné náklady v obdbí od 1. septembra do 31. decembra 2021.

Podľa vyjadrenia pána ministra, rezort školstva už má na tento cieľ vyčlenenú časť potrebných finančných prostriedkov a hľadá mechanizmus riešenia.

Zástupcovia ZMOS taktiež zdôraznili, že väčšina problémov týkajúcich sa kapacitných možností siete materských škôl, nejasností v oblasti legislatívy a pod., na ktoré ZMOS upozorňuje od samotného prijatia novely školského zákona, naďalej trvajú a je potrebné hľadať riešenia. 

Za Združenie miest a obcí Slovenska sa rokovania zúčastnil jeho predseda Branislav Tréger a expert ZMOS na školstvo Zdenko Krajčír. 

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2020
Žilina zrekonštruovala tri materské školy za 1,5 milióna eur z eurofondov
Mesto Žilina zrekonštruovalo materské školy (MŠ) Čajakova, Trnavská a Petzvalova za viac ako 1,5 milióna eur. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka získalo financie z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
04.12.2020
Ešte v lete zamrzli výzvy pre materské školy
Združenie miest a obcí Slovenska je znepokojené tým, že už v lete mala byť zverejnená výzva na budovanie a rozširovanie kapacít materských škôl. Napriek novej úlohe v podobe zavedenia povinnej predškolskej dochádzky päťročných detí v materských školách zostávajú samosprávy bez finančnej pomoci.
viac
18.05.2021
Dobrá voľba vyzvala na riešenie situácie v materských školách
Od budúceho školského roka hrozí nedostatok miest v materských školách pre menšie deti.
viac
21.05.2021
Majú byť prijímané 5-ročné deti do materských škôl na úkor detí mladších?
Zmätočnosť informácií vo vzťahu k prijímaniu 5-ročných detí na povinné predprimárne vzdelávanie spôsobuje napätie medzi zákonnými zástupcami ale aj neistotu medzi jednotlivými samosprávami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %