Streda 04.12.2024
Dnes má meniny 
Barbora, Barbara
°C
27.12.2021 02:30

ZMOS počas roka prinášal inšpiráciu dobrej praxe


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska počas končiaceho roka predstavilo 12 príkladov dobrej praxe. Každý z nich je príkladom úspešného, inovatívneho a udržateľného riešenia, ktoré môže inšpirovať ostatné samosprávy.


Združenie miest a obcí Slovenska počas roka 2021 predstavilo 12 príkladov dobrej praxe. Každý z nich pochádzal z iného regiónu, každý je zaujímavý vo svojej oblasti. Práve preto sú najlepšou inšpiráciou pre ostatné mestá a obce, ktoré majú podobný, alebo obdobný problém a cítia rovnakú potrebu skvalitňovania života obyvateľov. Využívanie overených riešení minimalizuje pre iné mestá a obce riziká vyplývajúce z nesprávne nastavených pilotných projektov a zároveň sa v prostredí miestnej územnej samosprávy uplatnia prvky porovnávania. 

Príklady dobrej praxe sledujú viaceré princípy akými sú transparentnosť, efektívnosť, účelnosť, vlastná iniciatíva samosprávy a jej obyvateľov, prínos pre komunity, princíp dobrej správy a udržateľnosť. Otvárajú nový priestor na porovnávanie riešení, vzájomnú inšpiráciu, medziobecnú a cezhraničnú spoluprácu, využívanie prvkov konkurenčnej výhody a nového komunálneho manažmentu tak, aby lokálne problémy mohli byť riešené aj na báze už zavedených a v praxi osvedčených modelov riešenia. Manuály sa venujú aktuálnym oblastiam akými sú opatrenia proti koronakríze, medziobecná spolupráca, cezhraničný potenciál a regionálny rozvoj. Každý z nich je verejne prístupný na webovej stránke projektu aj združenia. Počas tohto roka tak boli samosprávam, v pozícii príkladov dobrej praxe, ponúknuté zaujímavé riešenia: Lučenec organizuje virtuálne bežecké preteky, odbehnete si ich aj fyzicky, Potravinová linka pomoci slúži ľuďom v Strážskom, V Košiciach spustili službu domácej starostlivosti a výučby, Prezentácia mikroregiónu Hornohrad vždy v inej obci, Denný letný tábor „Susedia“ v Pukanci, Gazdovské trhy v Bátovciach, Medzinárodný gajdošský festival Gajdovačka v Oravskej Polhore, Jablonkové Kumštovanie, Medzinárodný detský tábor na Trojmedzí v Čiernom, Bušinciach namiesto čiernej skládky vznikol priestor na oddych, v Hnúšti most odsúdený na zánik spojil brehy rieky a ľudí a v Nesvadoch otvorili mestské termálne kúpalisko. 

Združenie miest a obcí Slovenska od roku 2018 spracovalo 48 príkladov dobrej praxe do manuálu s názvom „Kroky k úspechu“. 

Združenie miest a obcí Slovenska dáva príklady dobrej praxe do pozornosti aj samosprávam na Ukrajine v rámci spoločného projektu, ktorý je zameraný na transfer poznatkov a prezentáciou úspešných riešení.  

Príklady dobrej praxe sú súčasťou národného projektu s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. 

Autor: (Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2021
ZMOS sa sústredil na energetiku
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje prieskum, v ktorom sa sústredilo na energetiku.
viac
14.05.2021
Ďalšie príklady dobrej praxe sú z Košíc, Lučenca a Strážskeho
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tentokrát sa sústredíme na situáciu vyvolanú koronakrízou a inšpiratívne riešenia z konkrétnych samospráv.
viac
26.05.2021
Káčer na bicykli tentoraz spojí charitu s propagáciou krás Slovenska
Nadácia TA3 v týchto týždňoch intenzívne pripravuje – vlastne už finalizuje – svoje tradičné charitatívne podujatie Káčer na bicykli.
viac
14.06.2021
Slovensko-ukrajinský workshop predstavil inovatívne riešenia našich miest a obcí
Podpore slovensko-ukrajinskej spolupráce na úrovni miest a obcí bol venovaný online workshop (10. 6. 2021), ktorý realizovalo Združenie miest a obcí v spolupráci s jedným z projektových partnerov - Združením ukrajinských miest (AUC).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.39 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %