Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
05.12.2023 11:05

ZMOS pomáha obciam postihnutým zemetrasením


Ilustračný banner


ZMOS posiela z transparentného účtu, ktorý zriadilo na pomoc obciam postihnutým zemetrasením, finančné prostriedky v celkovej poukázanej výške 20 650 eur. Finančné prostriedky smerujú do pätnástich obcí v okrese Vranove nad Topľou, Humenné a Stropkov.


Združenie miest a obcí Slovenska zriadilo 13. októbra 2023 transparentný účet na pomoc obciam po zemetrasení, ktoré postihlo 9. októbra 2023 východné Slovensko, konkrétne Prešovský kraj. 

„Reagovali sme na akútne potreby územia na základe informácii z našich regionálnych združení miest a obcí v Prešovskom regióne. Pomoc a podpora zo štátu neprichádzala, a preto sme operatívne reagovali a na online Predsedníctve ZMOS sme 9. októbra 2023 schválili zriadenie transparentného účtu ZMOS na pomoc obciam na východnom Slovensku,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Transparentný účet uzatvorilo ZMOS po mesiaci a pol k 28.11.2023, kedy Predsedníctvo ZMOS rozhodlo o rozdelení vyzbieranej sumy pre postihnuté obce v Prešovskom kraji. Tie pomohli identifikovať predsedovia regionálnych združení miest a obcí v dotknutých územiach, ktorí detailne poznajú situáciu v regióne, v jednotlivých obciach a stav poškodenia na verejných a súkromných majetkoch vrátane rodinných domov, verejných budov, kostolov a kultúrnych pamiatok.

Na základe spoločnej dohody predsedu Združenia miest a obcí Vranovského regiónu a starostu obce Nižný Hrušov Jána Fenčáka a predsedu Združenia miest a obcí regiónu Humenné a starostu obce Chlmec Cyrila Hirjaka posiela ZMOS finančné prostriedky z transparentného účtu do pätnástich obcí.

Do okresu Humenné obciam Víťazovce, Košarovce, Nižná Sitnica, Jankovce, Vyšná Sitnica a Černina finančné prostriedky vo výške 1 226 eur. Do Humenského okresu smeruje spolu 7 856 eur. Do Vranovského okresu smeruje 7 888 eur, konkrétne do Ďapaloviec 2 526 eur, do Holčíkoviec 1 526 eur, do Rafajoviec 1 326 eur, do Giroviec 1 258 eur a do Gigloviec 1 252 eur. V okrese Stropkov bude 4 906 eur poukázaných do štyroch obcí. Po 1 226 eur do obcí Tokajík, Kolbovce a Nižná Olšava. Do obce Mrázovce pôjdu finančné zdroje vo výške 1 228 eur.

Predseda ZMOS Jozef Božik spresnil, že spolu prerozdeľuje ZMOS z transparentného účtu 20 650 eur do týchto pätnástich obcí v Prešovskom kraji. Nie veľké sumy, ale pre obce, ktorých priemerný počet obyvateľov je 260, najmenšia obec z dotknutých má cca 59 obyvateľov (Girovce) a najväčšia cca 629 obyvateľov (Košarovce) sú to finančné prostriedky, ktoré im určite pomôžu.

„Finančné prostriedky pochádzajú od fyzických a právnických osôb, časť finančnej podpory poskytli samosprávy ako mestá Jelšava, Zvolen a obce Bodorova, Margecany, Malý Čepčín, Malženice, Podhradie, Šajdíkove Humence, Bačkov, Benice. Ako ZMOS sme tiež prispeli,“ dodal Jozef Božik.

Združenie miest a obcí Slovenska ďakuje za solidárnosť všetkým právnickým a fyzickým osobám, ktoré v rámci možností poskytnutia finančnej podpory prispeli na transparentný účet ZMOS pre obce postihnuté zemetrasením.

 

Autor: Jozef Božik, predseda ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2019
ÚVO ponúka starostom zaplavených obcí metodické usmernenie, obrátil sa na ZMOS
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák sa obrátil na predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Branislava Trégera s ponukou pomoci pre zaplavené obce.
viac
24.04.2020
Branislav Tréger: Naša kultúra je krehká a zraniteľná, potrebuje pomoc
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger dnes požiadal ministerku kultúry o pomoc pre kultúrne zariadenia samospráv.
viac
18.08.2020
Návratná finančná výpomoc
Ministerstvo financií Slovenskej republiky predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky materiál „Návrh na poskytnutie návratných finančných výpomocí obciam a vyšším územným celkom na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020“.
viac
18.09.2020
Predseda ZMOS s poľnohospodármi a potravinármi
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger prijal pozvanie liptovských poľnohospodárov a potravinárov a zúčastnil sa valného zhromaždenia Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (LPPK). Uskutočnilo sa vo štvrtok 17. septembra 2020 v Demänovskej doline.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %