Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
20.10.2015 11:00

ZMOS pripravilo pre samosprávy nové publikácie. Dostupné budú online


Odborné publikácie si budú môcť záujemcovia stiahnuť v elektronickej forme. (Foto: Pixabay)


Metodické publikácie budú postupne zverejňované na Virtuálnej akadémii ZMOS na web stránke združenia. Prístup k nim bude mať každá samospráva, ktorá je členom ZMOS.


Združenie miest a obcí v priebehu leta spracovalo takmer tri desiatky odborných publikácií – metodických materiálov, ktoré sa venujú rôznym oblastiam činnosti miestnej územnej samosprávy. Sú vhodným návodom pre prácu volených predstaviteľov, ako aj odborných zamestnancov miest a obcí. Publikácie, ktoré sú podpornými odbornými materiálmi, mapujú pomerne širokú oblasť, týkajúcu sa majetku a financovania obcí vrátane hospodárenia a kontroly.

Samostatný blok predstavuje šestnásť publikácií pre oblasť kompetencií a služieb, kam patrí problematika verejného obstarávania, životné prostredie, regionálny rozvoj, sociálne veci, školstvo, mládež a kultúra, ale aj všeobecná vnútorná správa, civilná ochrana a pod. Napokon tretia tematická oblasť pokrýva etiku voleného predstaviteľa, vzťahy k verejnosti a médiám, ale aj európsky rozmer samosprávy či využívanie informačných sústav a e-Governmentu.

Dostupné budú online

Takmer tri desiatky publikácií budú postupne zverejňované na Virtuálnej akadémii ZMOS na web stránke združenia. Informácie o novom katalógu metodických materiálov nájdete na web stránke Združenia miest a obcí Slovenska. Prístup k nim má každá samospráva, ktorá je členom ZMOS. Dnes je tento počet na úrovni takmer 95 % všetkých miest, obcí a mestských častí Bratislavy a Košíc.

Publikácie sú spracované v elektronickej forme, čo voleným predstaviteľom samospráv i zamestnancom mestských a obecných úradoch uľahčí prácu s textami a komfortné čítanie a kancelárii ZMOS postupnú aktualizáciu údajov a informácií, špeciálne vo väzbe na novelizáciu právnych predpisov a legislatívne zmeny. Táto aktivita je súčasťou Národného projektu ZMOS: Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy, ktorý je financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu, štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov združenia.

Autor: ZMOS (Michal Kaliňák)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2023
Začína sa kampaň za zastavenie násilia páchaného na ženách
Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
viac
30.11.2023
Pre niekoho odpad, pre iných poklad
Týmto spôsobom pristupujú zamestnanci Technických služieb mesta Dubnica nad Váhom ku knihám, ktoré svoju životnú púť mali ukončiť na zbernom dvore. Vďaka iniciatíve zamestnancov však v jeho priestoroch vznikla malá knižnica, ktorá ponúka možnosť bezplatnej výpožičky či výmeny rôznorodých titulov.
viac
27.11.2023
Envirorezort chce opätovné zavedenie lovu vlka
Lov vlka dravého by mohol byť opäť obnovený na základe stanovovaných kvót, rovnako ako to bolo pred rokom 2021. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.
viac
30.11.2023
Prímestskú autobusovú dopravu na východe bude riadiť dispečing
Samosprávne kraje na východe Slovenska zavádzajú novinku v doprave – centrálny dispečing a informačný systém IDS Východ. Prvá etapa systému, ktorý umožní zavádzanie garantovaných prestupov a informačných tabúľ na zastávkach, bude spustená v januári 2024.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %