Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
17.09.2021 02:05

ZMOS rozširuje služby. Aktuálne o on-line právny servis


ZMOS


Združenie miest a obcí Slovenska rozširuje svoj servis pre samosprávy. Aktuálne sa bude týkať detailného prehľadu o slovenskej legislatíve a slovenskej a českej judikatúre. Aktuálne sa bude týkať detailného prehľadu o slovenskej a českej legislatíve.


Združenie miest a obcí Slovenska nielenže priebežne vypracováva rôzne manuály a komentáre k zmenám legislatívy, ktoré majú podobu aktivít v rámci Včasnej intervencie ZMOS, alebo elektronického periodika „Komunálny spravodajca“. Tiež spolupracuje s Najvyšším kontrolným úradom Slovenskej republiky a Úradom pre verejné obstarávania, ktorých aktuálne informácie prináša na emailové adresy predstaviteľom miestnej územnej samosprávy, ich organizáciám a firmám. ZMOS má pritom záujem čo najviac zvyšovať informovanosť samospráv o legislatívnych zmenách. Je to aj reakciou na obdobie pomerne rýchlych zmien v zákonoch, vyhláškach či nariadeniach. Na toto tempo musia samosprávy neraz reagovať napríklad aktualizáciou svojich všeobecne záväzných nariadení a podobne.

Práve preto sa Združenie miest a obcí Slovenska dohodlo na konkrétnej spolupráci s portálom judkaty.info. Výsledkom tejto spolupráce je bezplatný prístup samospráv k službám tohto portálu do konca tohto roka. Zároveň budú mestá a obce pravidelne, na mesačnej báze informované o detailnom prehľade zmien v legislatíve, aby sme samosprávam uľahčili orientáciou v legislatívnych zmenách a pritom im pomohli pružne reagovať na novú situáciu.

ZMOS túto spoluprácu vníma nielen ako rozširovanie servisu pre mestá a obce, ale aj ďalší významný krok k eliminácii rizík, ktoré môžu samosprávy sprevádzať pri rozhodnutiach, ktoré sú v rozpore s aktuálne platným právnym stavom. Systém, ktorý samosprávam dávame do konca roka bezodplatne k dispozícii je najkomplexnejší zdroj judikatúry všetkých vyšších súdov v Slovenskej a Českej republike s prepojením na legislatívu Slovenskej republiky a výraznú pridanú hodnotu má aj v množstve manuálne spracovanej a roztriedenej judikatúry, ktorú je spolu s dôvodovými správami a tísíckami odborných článkov priradená priamo k §-om zákonov. Navyše služba je prístupná on-line odkiaľkoľvek a z akéhokoľvek zariadenia (teda aj z mobilu, tabletu atď.), a to bez nutnosti čokoľvek inštalovať na počítač, mobil a pod. Takže zamestnanci samospráv môžu pracovať nielen z kancelárie, aj aj z pohodlia domova. Tento systém na Slovensku využívajú nielen ministerstvá a iné ústredné orgány štátnej správy, ale aj súdy, prokuratúra a mnohé firmy.

ZMOS preto oslovil mestá a obce s touto možnosťou, pričom ďalšie využitie je dnes už iba na rozhodnutí konkrétnych samospráv.

 

Autor: (ts-ZMOS, Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2017
Sociálna politika v trendoch a súvislostiach
Združenie miest a obcí Slovenska sa v rámci Centra sociálneho dialógu II. orientuje aj na sociálnu politiku.
viac
10.07.2020
ZMOS robí prieskum zameraný na posudkovú činnosť
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálny sa prioritne sústredí na posudkovú činnosť. Výkon zdravotných (lekárskych) a sociálnych posudkových činností je neoddeliteľnou súčasťou originálnej kompetencie sociálnych služieb, ktorá samosprávam prináleží od januára 2009.
viac
22.07.2020
Vieš o úradníckom čine, ktorý si zaslúži byť ocenený?
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle a ostatnými partnermi otvorili zbieranie nominácii do druhého ročníka Úradníckeho činu roka. Čas na nominovanie či prihlásenie sa je do konca augusta 2020.
viac
13.01.2021
ZMOS požaduje rozšírenie skupiny osôb v rámci skoršieho očkovania
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska listom požiadal predsedu vlády o to, aby bol rozšírený pôvodný okruh ľudí, pre ktorých je určené očkovanie proti COVID – 19. Požaduje aj miesto v Pandemickej komisii vlády SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %