Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
27.01.2020 04:10

ZMOS sa zaujíma o potenciál komunálnych lesov


Komunálne lesy okrem hospodárskej funkcie neraz slúžia aj ako rekreačné zázemie. Ilustračná snímka, zdroj: www.bratislavskenoviny.sk


Združenie miest a obcí Slovenska začína s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na potenciál mestských a obecných lesov.


Na reprezentatívnej vzorke 600 respondentov z radov primátorov a starostov budeme zisťovať postoje samospráv k tomu, akým spôsobom zabezpečujú obhospodarovanie lesného majetku, čo považujú primátori a starostovia za najpodstatnejší prínos lesného majetku, ďalej sa budeme venovať tomu, aké funkcie alebo služby očakávajú samosprávy od komunálnych lesov. Budeme tiež zisťovať, či sa ich očakávania spájajú s finančným príjmom, zabezpečovaním ochrany prírody, tvorbou pracovných miest, prípadne rekreačnými a oddychovými funkciami.

Tiež budeme skúmať postoje štatutárnych predstaviteľov miest a obcí k súčasným finančným mechanizmom v rámci eurofondov v súvislosti s využívaním komunálnych lesov na podporu rozvoja vidieka a tiež regionálneho rozvoja.

Prieskum začína dnes, 27. januára 2020 a potrvá do 28. februára 2020. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Zároveň budú využité v rámci analýzy ZMOS vo vzťahu k využívaniu potenciálu komunálnych lesov, ktorú bude mať združenie vypracovanú do začiatku leta tohto roka.

Autor: Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2018
ZMOS skúma cezhraničný potenciál samospráv
Združenie miest a obcí Slovenska otvára ďalší prieskum, v ktorom sa sústredí na cezhraničný potenciál samospráv. Na Slovensku žije takmer 2, 2 milióna obyvateľov v mestách a obciach v prihraničí.
viac
17.07.2018
Eurofondy a vlastné financie najviac pomáhajú cezhraničnej spolupráci
Združenie miest a obcí Slovenska ukončilo prieskum zameraný na cezhraničný potenciál samospráv. Súčasťou reprezentatívnej vzorky boli mestá a obce situované do prostredia všetkých 36 prihraničných okresov.
viac
20.07.2018
Úspech začína informáciami
Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska zameraného na cezhraničný potenciál vyplýva, že takmer 50 % samospráv má len čiastočné informácie o finančných mechanizmoch podporujúcich cezhraničnú spoluprácu. A pritom by uvítali viac informácií.
viac
03.04.2019
Kto sa podieľa na rozvoji samosprávy
Starostovia a primátori, ktorí boli v jesenných komunálnych voľbách zvolení minimálne tretí krát sa v prieskume Združenia miest a obcí Slovenska vyjadrili k tomu, kto sa podľa nich najvýraznejšie podieľa na rozvoji samospráv. Tiež odpovedali na to, či by išli opätovne do komunálnych volieb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %