Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
09.07.2024 12:10

ZMOS vyzýva prevádzkovateľov hier, aby nezasielali výzvy samosprávam


Snímka z tlačovej konferencie počas príhovoru primátorky Púchova JUDr. Kataríny Henekovej (Snímka ZMOS)


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta predbežné prerokovania nároku na náhradu škody a žaloby od prevádzkovateľov hazardných hier. Na tlačovej konferencii vo Zvolene 8. júla o tom informoval predseda ZMOS Jozef Božik.


Zároveň vyzval prevádzkovateľov hier, aby nezasielali takéto hromadné výzvy mestám a obciam. Škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci mali zapríčiniť opatrenia štátu v období pandémie nového koronavírusu v rokoch 2020 až 2022. Bolo to obdobie, keď boli prevádzky pre opatrenia zatvorené.

Podľa ZMOS prevádzkovatelia hazardných hier odvody do rozpočtov obcí a miest platili počas pandémie nového koronavírusu na základe zákona o hazardných hrách. „Akékoľvek odpustenie týchto odvodov by bolo zo strany miest a obcí svojvoľným konaním. Dopustili by sa porušenia zákona o hazardných hrách i ústavy," pripomína. Zdôrazňuje, že orgány štátnej správy môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Podotýka, že samosprávy nie sú pri prerokovaní o náhradu škody pasívne legitimované.

Jozef Božik uviedol, že nie je možné vrátiť čiastkové úhrady týmto prevádzkovateľom hazardných hier. Bolo by to totiž porušenie zákona. Doplnil, že samosprávy nezakázali počas pandémie prevádzku automatov. „Dokonca nemôžu vstupovať ani do prevádzky takýchto automatov, pretože hazard je na základe zákona," spomenul.

Asociácia zábavy a hier (AZAH) vo svojom stanovisku pre TASR zhrnula, že pre podnikateľov je nepredstaviteľné, že by museli platiť ako štátu, tak aj mestám a obciam za to, že majú zatvorené. „Prevádzkovatelia platili milióny eur za to, že nesmeli v súčte osem mesiacov podnikať a nedočkali sa ani konštruktívneho prístupu či snahy riešiť tento problém," povedala Dominika Hlobenová z AZAH.

Dodala, že obce a mestá dostali od AZAH list, v ktorom im vysvetlili, že sa nedočkali žiadneho ústretového kroku. „Sme legálne podnikanie. Firmy sa museli zadlžiť, aby udržali zamestnanosť. Je preto prirodzené, že sa prevádzkovatelia snažia akýmkoľvek zákonným spôsobom dosiahnuť nejakú náhradu. Je to len vrátenie peňazí, ktoré štát od prevádzkovateľov neoprávnene vybral," konštatovala.

Pozrite si záznam z tlačovej besedy.0

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2020
Výzva Európskej komisie na inteligentnú autonómnu mobilitu
Európska komisia vyhlásila výzvu na predkladanie návrhov na pilotný projekt - Inteligentná mestská mobilita zahŕňajúca autonómne vozidlá s termín na predloženie návrhu do 15. septembra 2020.
viac
17.05.2021
ZMOS požaduje od štátu, aby financoval objednané
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo ministrovi dopravy a výstavby požiadavku na dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy. Štát namiesto toho, aby doplatil objednané ešte krátil objem peňazí. Mestá a obce sú preto nútené porušovať zákon.
viac
19.11.2021
ZMOS požaduje zriadenie záchytiek aj zmeny pre kamerové systémy
Združenie miest a obcí Slovenska predstavilo analýzu s názvom „Bezpečná samospráva“. Poukázala na hrozbu „ostrovov chudoby“ a formuluje kľúčové požiadavky.
viac
06.12.2021
ZMOS: Je správne, ak samospráva rozširuje regulované parkovanie postupne
Je správne, ak samospráva rozširuje regulované parkovanie na svojom území postupne, po jednotlivých častiach. Tým dokáže odstrániť prípadné nedostatky, ktoré by naraz na celom území mesta mohli spôsobiť vážne problémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %