Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
07.06.2024 05:10

ZMOS: Za dva roky zálohovania sa vyzbieralo 2,4 miliardy obalov


Snímka: zdroj: ZMOS


Na Slovensku sa od predvlaňajšieho spustenia zálohového systému doteraz vyzbieralo 2,4 miliardy plastových fliaš a plechoviek. V súčasnosti je tak zálohovaných 92 % týchto obalov.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce spolu so Správcom zálohového systému dosiahnuť až 99-% úspešnosť zálohovania. Zvýšiť chcú povedomie o zálohovaní najmä u detí a zahraničných turistov. Vo štvrtok o tom na tlačovom brífingu informovalo ZMOS.

„Chceme, aby plastové obaly boli v čo najväčšej možnej miere v rámci zálohovania využité tak, aby mali svoje ďalšie použitie a hlavne, aby sa zálohovanie nachádzalo aj v prírode, v jednotlivých katastroch miest a obcí Slovenskej republiky, respektíve v národných parkoch. Našim spoločným cieľom je, aby sme čo najviac vplývali na verejnosť a formovanie verejnej mienky, aby ľudia boli čo najviac informovaní a chceme aj vzdelávať od toho najmenšieho veku," povedal predseda ZMOS Jozef Božik.

ZMOS podpísalo so Správcom zálohového systému memorandum, ktoré má priniesť spoločnú kampaň a od septembra vzdelávať deti v materských, základných a stredných školách. Kampaň má deťom vysvetliť, prečo je zálohovanie tak dôležité. ZMOS chce deti vzdelávať najmä hravým spôsobom a pripomínať im zálohovanie nenásilnou formou na divadelných predstaveniach či koncertoch v obciach a mestách.

Systém zálohovania patrí podľa generálneho riaditeľa Správcu zálohového systému Mariána Áča medzi špičku v Európe, preto je dôležité hľadať partnerstvá s obcami a mestami, ktoré by zálohovanie priblížili ešte viac k občanovi. „Prostredníctvom takýchto spoluprác sme ešte viac chceli dostať do povedomia zálohovanie nielen z toho titulu, že spotrebiteľ dostane tých 15 centov naspäť za fľašu, za ktorú predtým zaplatil, ale naozaj, aké má to zálohovanie význam aj z toho ekologického hľadiska," dodal.

Zálohované obaly chce ZMOS použiť aj na charitatívne účely, a to najmä v miestach, kde je zvýšený pohyb turistov. V národných parkoch alebo kultúrnych pamiatkach môžu už v súčasnosti ľudia zálohovať obal a jeho výťažok darovať na charitu.

„Vyzbierané peniaze budú použité predovšetkým na charitatívny, spoločenský či športový cieľ, rozvinúť ten život a podporiť komunity v rámci mesta alebo obce," spresnil Jozef Božik. Zároveň doplnil, že peniaze zo zálohovaných obalov môžu pomôcť napríklad pri obnove kultúrnej pamiatky alebo na podporu detského mládežníckeho športu či deťom zo sociálne slabších rodín.

Pozrite si záznam z tlačovej besedy.

 

 

Autor: (Zdroj: TASR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.03.2020
MŽP ešte nevybralo správcu zálohového systému jednorazových obalov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ešte nevybralo správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje. Potvrdil to Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP.
viac
19.05.2020
SIŽP vykonala 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykonala od februára do mája tohto roka 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov.
viac
20.01.2022
Od spustenia zálohovania sa zatiaľ vyzbieralo vyše 10 000 obalov
Od spustenia zálohovania sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 10 000 nápojových obalov. Uviedla to riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai. Zálohovanie nápojových fliaš a plechoviek sa podľa nej sľubne rozbieha.
viac
30.08.2022
Zmizli PET fľaše a plechovky z kontajnerov?
Od januára tohto roka Slovensko zálohuje. Väčšina PET fliaš a plechoviek uvedených na trh by teda mala končiť na odberných miestach v zálohomatoch a odtiaľ putovať na spracovanie k recyklátorovi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %