Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
15.06.2023 10:35

ZMOS žiada posunúť zavedenie úpravy odpadu pred skládkovaním až na rok 2027


Ilustračná snímka.


Pre obce a mestá je jeden rok na zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadov pred skládkovaním málo a je to tiež finančne náročné. V stredu to na tlačovej konferencii vyhlásili zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR žiadajú oddialiť termín účinnosti legislatívy až na rok 2027. Vyzývajú tiež na to, aby venovalo pozornosť stanoveniu stratégie, kam sa má odpadové hospodárstvo na Slovensku uberať.

"Na to, aby sme dokázali vybudovať jednotlivé linky, bude treba niekoľko stoviek miliónov eur. Súkromní dodávatelia, ale aj obce a mestá nie sú v stave zrealizovať projekty tak rýchlo," uviedol predseda ZMOS a primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Ako podotkol, je potrebné s ministerstvom rokovať o realizácii mechanicko-biologickej úpravy odpadu i o potencionálnej podpore zo strany štátu. Náklady sú podľa jeho slov obrovské. Primátori a starostovia považujú taktiež za nevyhnutné, aby sa určilo stanovisko štátu k správe komunálneho odpadu po roku 2035.

"Napríklad, či sa pustíme cestou obehového hospodárstva. To znamená, že podporíme centrá cirkulárnej ekonomiky, ktoré sú síce druhým najhorším spôsobom riešenia komunálneho odpadu, ale lepším, než ho ukladať do zeme," priblížil primátor mesta Šaľa Jozef Belický.

Riešením by podľa neho mohli byť aj nové technológie a spôsoby spracovania komunálneho odpadu. Poukázal na podobnú situáciu, ktorá sa stala pred niekoľkými rokmi s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom. Aj v tomto prípade, ako tvrdí, musel byť termín oddelený, pretože chýbal strategický dokument a plán zo strany štátu v oblasti odpadového hospodárstva.

Ministerstvo životného prostredia reagovalo, že vníma požiadavky samospráv a je otvorené korektným a vecným rokovaniam so samosprávami vo veci riešenia odpadovej problematiky. V súčasnosti analyzuje situáciu, výsledky analýzy musia byť súčasťou rozhodnutia.

Pripomína, že o mechanicko-biologickej úprave odpadov sa diskutuje minimálne od roku 2008 a príslušná smernica je na svete od roku 1999. "Európska komisia začala v roku 2021 formálne oznámenie, takzvaný infringement, zavedenie úpravy sa napriek tomu už viackrát odkladalo. Naposledy bola účinnosť úpravy odpadov pred skládkovaním posunutá na 1. januára 2024. Pre ministerstvo je dôležité, aby sa diskusia vymanila z nešťastnej roviny," uviedol envirorezort. Ako tvrdí, pomocou úpravy sa dá množstvo zvyškového odpadu výrazne znížiť.

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od 1. januára 2021. Následne sa účinnosť zákona posunula na začiatok budúceho roka. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti. K povinnosti má na envirorezorte vzniknúť pracovná skupina.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
01.10.2020
Posuny termínov výziev na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov
Ministerstvo vnútra SR informuje o posune termínu uzávierky 1. a 2. hodnotiaceho kola výzvy zameranej na majetko-právne vysporiadanie pozemkov. Termín 1. hodnotiaceho kola sa posúva na 10. novembra 2020 a v 2. hodnotiaceho kola na 11. januára 2021.
viac
27.10.2022
Inštitúcie žiadajú posun zavedenia úpravy odpadu, MŽP to neplánuje
Zástupcovia samospráv a zberových spoločností žiadajú posunutie zavedenia úpravy odpadu pred jeho skládkovaním o dva roky, čiže od 1. januára 2025. Požadujú aj zriadenie krízového štábu, ktorý sa bude situáciou zaoberať.
viac
29.11.2022
MŽP aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu pred jeho uložením na skládku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %