Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
12.05.2021 01:35

Zníženie frekvencie zvozu komunálneho odpadu prinieslo úsporu


Snímka zdroj: (MsÚ).


Za prvé tri mesiace tohto roka prinieslo mestu Handlová zníženie frekvencie zvozu komunálneho odpadu úsporu až 9 160 eur.


Na ostatnom mestskom zastupiteľstve prebehla diskusia o odpadoch. V prvej časti konateľ spoločnosti Hater-Handlová odpovedal na interpelácie, v druhej časti informoval o prvých výsledkoch zníženia frekvencie zvozu komunálneho odpadu. Interpelácie poslanca Blažeja Litvu sa týkali predovšetkým kompostárne.

Ako uviedol konateľ spoločnosti Hater-Handlová, Vladimír Borák, v roku 2020 bolo v kompostárni spracovaných 1 350 ton biologicky rozložiteľného odpadu, z toho 1 247,96 ton vyprodukovalo mesto. V kompostárni je podľa jeho slov približne 900 ton hotového kompostu a v roku 2020 ho použili na rekultiváciu starých a na zakladanie nových záhonov, na obohatenie trávnatých porastov, vyrovnanie nerovností v trávnikoch, čo predstavovalo približne 100 ton. Veľké množstvo kompostu, približne 350 ton, použili záhradkári. Borák upresnil, že kompost z roku 2020 je vlastne biologicky rozložiteľný odpad z roku 2019, kedy ho prijali 650 ton a vyrobili z neho 450 ton kompostu.

Poslednou otázkou poslanca Litvu bolo, akú mieru separácie dosiahlo mesto Handlová v roku 2020. Tú Vladimír Borák vyčíslil na 34,833 percent. Keďže v roku 2019 dosiahla 30,043 percent, miera vytriedenia odpadu mierne stúpa.

Vladimír Borák ďalej informoval o prvých výsledkoch zníženia frekvencie zvozu komunálneho odpadu, ktorý Hater-Handlová od januára odváža už len raz za dva týždne. Čísla z prvého kvartálu roka 2020 porovnali s výsledkami prvého kvartálu roka 2021. „Keďže sa nemenili rajóny, porovnanie dvoch kvartálov v rovnakej časti roka je relevantné a o tieto čísla sa dá oprieť. Za prvé tri mesiace roka 2021 sme najazdili o 648 kilometrov menej, ušetrili 183 hodín a na skládku odpadov bolo uložených o 81 ton komunálnych odpadov menej. Úspora na strane mesta je 9 160 eur. Keď sa pozrieme na čísla, asi to stálo za to,“ povedal Vladimír Borák.

Separácia podľa Boráka celkom neodzrkadľuje zníženie uloženého množstva komunálnych odpadov na skládke. „Keď sa pozrieme bližšie na čísla separácie, tak je to nárast len o 2,6 tony. Ale keď by sme si to rozložili na drobné zistíme, že za tri mesiace je enormný nárast vyprodukovaných a spracovaných plastov o takmer 9 ton. V hale dotrieďovania sme museli nasadiť druhú zmenu, aby sme takýto nápor dokázali zvládnuť. Na papieri sa to veľmi neodrazilo, v porovnaní s minulým rokov je papiera o necelé dve tony menej, ale o necelých päť ton narástlo množstvo kovových obalov. Sklo porovnávať nebudem, lebo po novom roku sme vyviezli sklo zo všetkých kontajnerov a tým pádom nemáme relevantný údaj.“

Viac informácií podľa Boráka bude mať firma po druhom kvartáli. „Budeme porovnávať dlhšie časové obdobie a bude leto, takže tých plastov a kovových obalov bude ešte viac. Potom opäť vyhodnotíme, koľko sme ušetrili a či to zmysel má, ale prvé dáta hovoria, že skrátiť cyklus a urobiť dvojtýždňový zber komunálnych odpadov má ekonomický úspech.“

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Nové Zámky od septembra zastavia vývoz komunálneho odpadu neplatičom
Takmer milión eur dlhovali ku koncu minulého roka občania a podnikatelia mestu Nové Zámky za vývoz komunálneho odpadu.
viac
01.08.2020
Mesto zavádza pilotný projekt zberu triedeného kuchynského bioodpadu
Mesto Nové Zámky zavádza od začiatku augusta pilotný projekt zberu triedeného kuchynského bioodpadu. Do konca septembra budú obyvatelia 23 panelákových vchodov a rodinných domov z jednej ulice kuchynský odpad triediť a osobitne odovzdávať.
viac
15.12.2020
Handlovčania zaplatia budúci rok za komunálny odpad viac
Handlovčania budú za odvoz a spracovanie komunálneho odpadu od budúceho roka platiť o tri eurá viac.
viac
16.10.2023
Topoľčany uvažujú nad znížením frekvencie vývozu komunálneho odpadu
Mesto Topoľčany uvažuje nad znížením frekvencie vývozu komunálneho odpadu. Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady na zber a následné nakladanie s odpadom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %