Zo Šumiaca až na vrchol. Banskobystrický samosprávny kraj spúšťa obnovu posledného úseku cesty na Kráľovu hoľu

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) začína obnovu druhej polovice cesty na Kráľovu hoľu. Nadväzuje tak na prvú polovicu, ktorú vlani zrealizovali štátny podnik LESY SR a obec Šumiac. V oboch prípadoch sa tak deje za súčinnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT).

„Pred niekoľkými rokmi sme spolu s miestnymi ľuďmi zo Šumiaca mali sen, že opravíme starú a rozbitú cestu na Kráľovu Hoľu. Vďaka širokej spolupráci sa nám ho darí premieňať na realitu. Vlani sme spolu s našimi partnermi otvárali prvý, šesťkilometrový úsek novej asfaltovej lesnej cesty vedúcej od obce Šumiac na Predné sedlo. Už vtedy som hovoril, že našou ambíciou je pokračovať až na samotný vrchol Kráľovej hole. Dnes tento záväzok za Banskobystrický samosprávny kraj napĺňame a dokončíme aj druhú polovicu cesty. Vznikne tak súvislá obnovená trasa, ktorá bude slúžiť ako pracovníkom starajúcim sa o lesy, ochranárom prírody, tak aj turistom, cyklistom aj návštevníkom Horehronia,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

image.png

V súlade s týmto záväzkom kraj na jeseň minulého roka odkúpil časť objektu na Kráľovej holi od spoločnosti Towercom spolu s telesom cesty vedúcim od Predného sedla až po vrchol.

Ide o úsek v dĺžke 5,35 kilometra, na ktorom sa obnoví poškodený asfaltový kryt, vymení pôvodné oceľové zábradlie za kombinované oceľovo-drevené, urobí sa vysprávka 27 kalových jám a priepustov, obnovia sa odvodňovacie rigoly, vybudujú sa prvky umožňujúce migráciu svišťov a doplní sa drevený mobiliár v podobe lavičiek, cyklostojanov a informačných tabúľ.

„Chcem vyzdvihnúť konštruktívny prístup všetkých zúčastnených strán. Pri príprave projektu bolo potrebné vyriešiť aj majetkovo-právne otázky súvisiace so zriadením vecného bremena. Som rád, že LESY SR zareagovali promptne a zmluvu o vecnom bremene podpísali v rekordne krátkom čase. Tým sa odstránila posledná prekážka a nič už nebránilo realizácii projektu. Je to dôkaz, že keď samospráva, štát a odborné organizácie spolupracujú a hľadajú riešenia, aj zložité projekty sa dajú posunúť dopredu veľmi rýchlo,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.

Stavenisko odovzdané

Financovanie sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo zabezpečiť z európskych zdrojov, z Programu Slovensko prostredníctvom Výzvy zameranej na investície do regionálnej a miestnej infraštruktúry pre pohybové aktivity a cykloturistiku. 

Na projekt bol schválený nenávratný finančný príspevok v sume 2, 67 mil. eur, spolufinancovanie BBSK je vo výške 232 tisíc eur.

Stavebné úpravy realizuje spoločnosť Eurovia, s vysúťaženou sumou viac ako 1,3 milióna eur.  Stavenisko bolo zhotoviteľovi odovzdané 1. júna 2026. Ambíciou kraja je dokončiť práce v takom čase, aby sa na obnovenej trase mohli uskutočniť avizované preteky Okolo Slovenska, ktorých záverečná etapa povedie cez Kráľovu hoľu.

„Na rekonštrukcii tohto úseku pracujeme s jasným cieľom ukončiť ju ešte počas letných mesiacov a pripraviť trasu pre plánované cyklistické podujatie. Ide o realizáciu v náročných podmienkach vysokohorského prostredia vo výnimočnej nadmorskej výške. Popri bežných stavebných výzvach sa prirodzene stretávame aj s miestnou faunou, vrátane svišťov či medveďa hnedého, čo zvyšuje vyššie nároky na bezpečnosť aj koordináciu prác. Našou ambíciou je sprístupniť tento úsek ešte na jeseň v plnohodnotnej kvalite pre turistov aj cykloturistov. Zároveň apelujeme na verejnosť, aby počas realizácie rešpektovala dočasné dopravné obmedzenia, koridory križovania turistických trás a uzávery, ktoré sú nevyhnutné pre jej vlastnú bezpečnosť aj plynulý priebeh prác,“ uviedol Miloš Farkaš, riaditeľ závodu Stred, spoločnosti EUROVIA SK.

Výsledok spolupráce

Všetky etapy cesty sú výsledkom spoločného úsilia samospráv (BBSK, obec Šumiac) štátnych inštitúcií (ministerstvo pôdohospodárstva, LESY SR, NAPANT) a  miestnych partnerov o rozvoj cestovného ruchu, ktorý rešpektuje jedinečné prírodné hodnoty Národného parku Nízke Tatry.

image-1.png

„Už po zrekonštruovaní prvej polovice cesty sme zaznamenali nárast turistov aj cyklistov, ktorí prichádzajú objavovať krásy Kráľovej hole a nášho regiónu. Dokončenie obnovy celej cesty až na vrchol vnímame ako významný moment nielen pre obec Šumiac, ale aj pre celý Horehronský región. Očakávame, že kvalitnejšia a bezpečnejšia infraštruktúra priláka ešte viac domácich aj zahraničných turistov a prispeje k ďalšiemu rozvoju cestovného ruchu, miestnych služieb a podnikania,“ uviedla starostka obce Šumiac Jarmila Gordanová.

Kým samospráva vníma obnovu cesty najmä ako príležitosť pre ďalší rozvoj cestovného ruchu a miestnej ekonomiky, LESY SR zdôrazňujú jej význam pre správu územia, ochranu lesa aj bezpečný prístup do lokality.

„Lesné cesty slúžia predovšetkým na zabezpečenie starostlivosti o les, ochranu lesa a prístup pre záchranné zložky. Zároveň však vnímame ich význam aj pre verejnosť. Teší ma, že sa v spolupráci s partnermi podarilo vytvoriť podmienky na pokračovanie obnovy cesty na Kráľovu hoľu, ktorá prispeje k rozvoju cykloturistiky a dostupnosti jednej z najvýznamnejších lokalít Slovenska,“ uviedol generálny riaditeľ LESY SR Boris Gregor.

image-2.png

Zázemie pre turistov

Súčasťou dlhodobej vízie kraja je aj obnova objektu na Kráľovej holi, ktorý kraj formálne prevzal v novembri 2025. Celkové náklady na jeho nadobudnutie, vrátane priľahlých pozemkov a telesa cesty, predstavovali 177 707 eur s DPH. Kraj financoval kúpu z vlastných zdrojov. 

V budúcnosti by sa mal objekt premeniť na turistické zázemie s infobodom ochrany prírody a so zázemím pre Horskú záchrannú službu. V najbližších rokoch bude kraj pripravovať projektovú dokumentáciu, povoľovacie procesy a zabezpečovať financovanie. Samotná rekonštrukcia objektu sa predpokladá do roku 2030.