Zasadnutie regionálneho snemu Bratislavy. (Foto: archív)
Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy žiada súčasnú vládu, aby urýchlene podpísala zmluvu o začatí výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 s vybraným dodávateľom.
Týmto uznesením združenie na svojej schôdzi, ktorá sa konala v piatok 11. marca, podporilo snahy obyvateľov dotknutých bratislavských mestských častí, predovšetkým Podunajských Biskupíc a Vrakune, a obcí v husto osídlenej oblasti na juh od Bratislavy vyriešiť tunajšiu neúnosnú dopravnú situáciu.
Obyvatelia uvedeného územia nesúhlasia s tým, aby zmluvu s dodávateľom podpísala až vláda, ktorá bude vytvorená po marcových parlamentných voľbách. Obávajú sa, že by to znamenalo stratu drahocenného času, možno aj oddialenie začatia stavby o celé mesiace.
Jednou z priorít regionálneho združenia v súčasnom období je vyriešenie aplikácie zákona o miestnom poplatku za rozvoj v podmienkach Bratislavy. Pretavenie litery zákona do praxe si vyžaduje prijatie príslušného všeobecne záväzného nariadenia a novelu štatútu mesta. V týchto dokumentoch má byť okrem iného zakotvená sadzba miestneho poplatku za rozvoj a deľba z jeho výnosu medzi mesto a mestské časti.
Predstavy starostov vyjadruje prijaté uznesenie, ktoré vnímajú ako základ pre ďalšie rokovania s mestom. Uznesenie obsahuje tri zásadné body: zavedenie jednotnej sadzby spomínaného poplatku na celom území mesta, ďalej uplatnenie maximálnej sadzby 35 eur za štvorcový meter a do tretice deľbu výnosu z poplatku v pomere 32 percent pre mesto a 68 percent pre mestské časti. „S týmito faktami a číslami potom môžu pracovať aj poslanci, či už mestskí, alebo v mestských častiach,“ konštatoval predseda združenia, starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. V zásade však starostovia presadzujú názor, že výnos z poplatku sa má využiť v lokalite, kde sa bude stavať.
Viac v Obecných novinách 11-12/2016 na str. 5