Zodpovední k prírode môžeme byť aj počas festivalov

Životné prostredie nie je ľahostajné ani organizátorom letných festivalov a rôznych kultúrnych podujatí. Dôkazom je aj to, že okrem dobrej hudby, jedla a milých stretnutí, sa už na mnohých podujatiach triedi odpad, zálohuje a diskutuje na témy udržateľnosti. Ak sa počas tohto leta chystáte na podobné podujatie, prinášame aj pár tipov, ako môžete byť ekologickejší aj vy.
Viaceré podujatia, ktoré práve zažívajú svoje sezónu, ponúkajú okrem kultúrneho vyžitia, dobrého jedla aj asistované triedenie odpadu – ak neviete, čo kam patrí, radi vám s tým pomôžu. Na mnohých nájdete aj kompostovateľný riad a zálohované poháre sú na väčšine podujatí neodmysliteľnou súčasťou.
Triediť je možné aj na festivale
Najväčší slovenský festival Pohoda, ktorý sa koná na trenčianskom letisku, je už roky známy svojím ekologickým prístupom. Okrem používania úžitkovej vody na splachovanie namiesto pitnej a podpory ekologického cestovania na festival vlakmi, autobusmi či zdieľanou dopravou, sa vo veľkej miere už roky venuje aj triedeniu odpadu. Práve v tom pomáhajú aj vyškolení dobrovoľníci z ECOmenius (študenti Univerzity Komenského). „Dobrovoľníci sa vopred dozvedia všetko o tom, ako správne triediť, upozorníme ich na rôzne ťažké otázky a navyše sme s nimi počas trvania festivalu v kontakte, osobne aj virtuálne. A v prípade, že by nevedeli návštevníkom poradiť, v skupinovom čete im radíme v podstate okamžite,” uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, ktorá sa dlhé roky venuje vzdelávaniu v oblasti triedenia a aj dobrovoľníkom z ECOmenius pripravuje pred podujatím školenie o správnom triedení. Okrem toho je pre návštevníkov pripravená aj analýza triedeného odpadu. OZV ENVI - PAK sa počas nej pozrie na to, ako poctivo sa na festivale triedi. „Pozrieme sa na obsah kontajnera na plasty. Počas pohodovej analýzy tak zistíme, či návštevníci vedia triediť a v prípade, že tam nájdeme aj veci, ktoré do žltého kontajnera nepatria, vysvetlíme, ako ich správne vytriediť,“ dodala Kretter.
Už päť rokov bez billboardov a plagátov
Triedenie je samozrejmosťou aj na ďalšom festivale na trenčianskom letisku, ktorý sa koná v auguste. „Pre obyvateľov stanového mestečka máme na vstupe pripravené vrecia na komunálny odpad a plasty, ktoré je potrebné potom, po ich naplnení, odovzdať do zberných miest. Nápoje v nápojových centrách sú čapované do vratných pohárov, ktoré sú zálohované. V roku 2019 sme zaviedli tiež zálohované PET fľaše na víno, čím chceme motivovať návštevníkov, aby ich vracali a neskončili pohodené na zemi,” priblížili organizátori festivalu Grape. Okrem toho pripomenuli, že od roku 2018 nepoužívajú vonkajšiu reklamu – billboardy, citylighty alebo plagáty.
Ako byť viac eko na festivale?
Myslieť na ekológiu môže každý aj individuálne už pred samotným festivalom. Ako je to bežne zvykom, dôležitá je príprava. V prvom rade nepotrebujete na festival nové oblečenie, určite nájdete v šatníku niečo, čo sa dá využiť, aby ste predišli nákupom vo fast fashion. Zbaľte si so sebou fľašu, ktorú si viete pravidelne dopĺňať vodou. Ak si už nápoje kúpite na samotnom podujatí, uprednostnite vratné poháre. Podobne je to aj s jedlom – neplytvajte ním, kúpte si len množstvo, ktoré naozaj dokážete zjesť. „V prípade, že si na festival zbalíte potraviny, ktoré nepodliehajú skaze, nezabudnite vytriediť obaly z nich. Väčšina festivalov sa už snaží v tomto vychádzať v ústrety a pripraví pre návštevníkov triediace koše. To isté platí aj o rôznych obaloch z kozmetických prípravkov, ako sú opaľovacie krémy, prípadne obaly z vlhčených utierok, ktoré sú väčšinou plastové,“ doplnila Katarína Kretter s tým, že len správne vytriedený odpad môže byť zrecyklovaný. Navyše, ak je to možné, zvoľte zdieľanú dopravu a nezabudnite si po sebe upratať a áno, napriek tomu, že ide o odpad menších rozmerov, ani cigaretové ohorky nepatria na zem. Sú veľkou záťažou pre životné prostredie.