Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
06.02.2017 01:15

Zrušenie krajských organizácií cestovného ruchu ohrozí turizmus


Snímka zdroj: (bsk).


Schôdza NR SR mala v programe aj novelu zákona 91/2010 Z. z., ktorý upravuje fungovanie krajských organizácií cestovného ruchu na Slovensku.


Novela chce tieto organizácie zrušiť, čo by podľa všetkých výkonných riaditeľov krajských organizácií cestovného ruchu narušilo kontinuitu turistických ponúk regiónu a jednotlivé obce či mestá by si tak namiesto spolupráce konkurovali.

„Poslaním krajských organizácií cestovného ruchu je prezentovať svoj kraj doma aj v zahraničí. Každá krajská organizácia teda predstavuje a spoluvytvára ponuku regiónu. A to nielen zahraničným turistom, ale aj tým domácim. Pretože ak všetky subjekty v regióne konajú spoločne a v priateľskej atmosfére ponúknu obyvateľom to najlepšie, tak tú ponuku každý rád využije. Ľudia teda ostanú v prostredí, ktoré poznajú, takpovediac doma, a podporia miestnych a lokálnych podnikateľov. Pomôžu teda svojmu vlastnému okoliu k rozvoju a rozšíreniu či obohateniu ponuky. Pretože krajské organizácie cestovného ruchu spoluvytvárajú produkty na základe konsenzu ponuky kraja a dopytu jeho obyvateľov. Keď nám naši členovia povedia, čo by ich návštevníci ešte privítali, urobíme všetko pre to, aby sme to spoločnými silami ponúkli,“ predstavil poslanie krajských organizácií cestovného ruchu  hostiteľ stretnutia - výkonný riaditeľ KOCR Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.

Do programu aktuálne prebiehajúcej schôdze NR SR sa dostal aj návrh novely zákona č. 91/2010 Z. z. Zákon o podpore cestovného ruchu, ktorú predkladajú poslanci NR SR M. Laurenčík, R. Kaščáková a M. Ivan. Ich návrh novely spočíva v zrušení krajských organizácií cestovného ruchu a presunu štátnej pomoci priamo oblastným organizáciám cestovného ruchu. Tie združujú obce a podnikateľské subjekty v mikroregiónoch. Práve krajské organizácie cestovného ruchu spolupracujú a spolu s oblastnými organizáciami rozvíjajú ponuku cestovného ruchu. Jednotliví členovia oblastných organizácií cestovného ruchu a samotné oblastné organizácie si tak nekonkurujú, ale vytvárajú spoločnú ponuku pre návštevníkov aj obyvateľov kraja. Vďaka zastrešujúcej funkcii krajských organizácií cestovného ruchu sa aktivity rozdeľujú priamo do regiónov a necentralizujú sa. Krajské organizácie cestovného ruchu si plnia aj povinnosti prezentácie oblastných organizácií, pretože tie sú súčasťou prezentácií kraja na veľtrhoch či v spoločných prezentačných materiáloch. Poslanecký návrh novely však túto zastrešujúcu spoluprácu ohrozí. „Zrušením krajských organizácií tak hrozí, že sa marketing destinácií oblastných organizácií cestovného ruchu rozdrobí a stane sa neefektívnym a nekoordinovaným procesom. Regionálna úroveň má spájať top produkty a zážitky z celého kraja a dokáže tak mať oveľa väčší marketingový výtlak. Toto je základný princíp moderného destinačného marketingu, ktorý sa prijatím návrhu predkladateľov zlikviduje,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka KOCR Košice Region Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Krajské organizácie propagujú celý kraj a nielen oblastné organizácie cestovného ruchu, teda nielen produkty svojich členov. Tak napomáhajú rozvoju aj tým regiónom, ktoré nemajú oblastnú organizáciu cestovného ruchu a pomáhajú v napĺňaní základného princípu EÚ, teda vyrovnávajú regionálne rozdiely. Návrh novely zákona 91/2010 bol aj dôvodom dnešného stretnutia všetkých výkonných riaditeľov krajských organizácií cestovného ruchu. Do Bratislavy tak prijali pozvanie Lenka Vargová Jurková – KOCR Košice Region Turizmus, Iveta Chabadová – KOCR Žilinský turistický kraj, Eva Frývaldská – KOCR Trenčín Region a výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Všetci riaditelia síce uvítali záujem zákonodarcov o služby v cestovnom ruchu, no k príprave novely nebol prizvaný žiaden zástupca krajskej organizácie cestovného ruchu. Vo svojom spoločnom stanovisku sa preto zhodli na potrebe širšej komunikácie na všetkých úrovniach verejnej správy a samosprávy. Tá sa však nemá niesť v duchu postupného odoberania kompetencií samosprávam, ale práve naopak. Zástupcovia krajských organizácií cestovného ruchu predpokladali, že po delimitácii Slovenskej agentúry pre cestovný ruch prebehne postupný proces decentralizácie a preberanie kompetencií priamo do území.

„Systém riadenia turizmu na Slovensku prostredníctvom organizácií cestovného ruchu prebieha na troch úrovniach – lokálnej (oblastné organizácie cestovného ruchu), regionálnej (krajské ocr) a národnej. Zámerom takéhoto riadenia je, aby všetko smerovalo k maximálnej starostlivosti o návštevníka a účinného marketingu Slovenska tak ako to funguje napríklad v Rakúsku na úrovni krajov alebo v Nemecku či v Českej republike. Každá úroveň má svoje kompetencie a úlohy tak, aby nedochádzalo k duplicite aktivít a neefektívnemu využívaniu zdrojov,“ vysvetlila vedúca oddelenia cestovného ruchu BSK Agáta Mikulová.

 

Autor: (Veronika BEŇADIKOVÁ, tlačová tajomníčka BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2016
Bojnice majú z turizmu asi 330 000 eur, do rozvoja dávajú len dve percentá
Sumu vo výške asi 330 000 eur za rok prináša každoročne do rozpočtu kúpeľného mesta Bojnice cestovný ruch. Do rozvoja turizmu v súčasnosti investuje samospráva dve až tri percentá z tejto sumy, v budúcnosti by to malo byť zaužívaná tretina až štvrtina.
viac
12.01.2017
Bratislava zažiari na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu v Rakúsku
Bratislava ako atraktívne mesto inovácií a smart riešení, hlásajúca posolstvo modernej európskej destinácie na Dunaji sa predstaví od 12. do 15. januára vo Viedni na najväčšom rakúskom veľtrhu cestovného ruchu Ferien Messe. Návštevníkov zaujme úplne nová expozícia a virtuálna prehliadka mestom.
viac
02.10.2017
Kraj predstavuje krásy pravého brehu Dunaja
Na konferencii cestovného ruchu (27. 9.) pokrstili zástupcovia bratislavského kraja a Krajskej organizácie cestovného ruchu brožúru „Pravý breh Dunaja“, ktorá predstavuje Petržalku, Jarovce, Rusovce a Čunovo aj ako turisticky zaujímavú destináciu pre návštevníkov.
viac
13.07.2021
Rozprávkový Liptov s deťmi
Štvrtý ročník úspešného podujatia ZA7HORAMi naštartoval prázdninový čas a zabavil rodiny s deťmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %