Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
29.10.2019 01:15

Zvýšenie poplatku za odpad o šesť eur podľa riaditeľa TS stačiť nebude


Ilustračná snímka, zdroj: odzakladov.sk


Zvýšenie miestnych daní a poplatkov za komunálny odpad schválili humenskí poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) prijatím všeobecne záväzného nariadenia na svojom zasadnutí v stredu 23. októbra.


Poplatok za vývoz a likvidáciu komunálneho odpadu sa má z doterajších 13,51 eura za osobu a rok zvýšiť na 19,50 eura. Podľa riaditeľa Technických služieb (TS) mesta Humenné Milana Kuruca zvýšenie o šesť eur náklady na zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu nepokryje.       

Na zasadnutí MsZ Kuruc opakovane uviedol, že situácia s mierou separovanosti odpadu, od ktorej závisí aj cena za ukladanie komunálneho odpadu na skládku, je v Humennom zlá. Kým v roku 2018 mesto vytriedilo približne 44 percent komunálneho odpadu, na MsZ vyjadril Kuruc podozrenie, že v aktuálnom roku Humenné nedosiahne ani hranicu 40 percent. "Ja už ani neviem, ako ďalej ľuďom vysvetľovať alebo ako kričať. HNTV, týždenníky, humenské oficiálne stránky, naše stránky vyzývame, apelujeme, prosíme. Je to zlé. Buďme pripravení na oveľa horšie varianty," uviedol Kuruc.

Podľa nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov, ktoré je v platnosti od 1. januára, sa cena za jednu tonu na skládke uloženého odpadu pri miere separovanosti od 40 do 50 percent zvýši v roku 2020 zo siedmich eur platných v aktuálnom roku na 12 eur. Pri nižšej miere separovania sadzba predstavuje 13 eur na tonu. I preto Kuruc navrhoval zvýšenie poplatkov za komunálny odpad na sumu 22,52 eura. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) však navrhovanú sumu znížilo o tri eurá. Pri jeho schvaľovaní tiež poslanci odobrili i pozmeňujúci návrh poslanca Andreja Baču, na základe ktorého by mali mať obyvatelia nad 62 rokov na poplatkoch za komunálny odpad 50-percentnú úľavu. Podľa Kuruca sú to však práve obyvatelia v staršom veku, ktorým robí separácia domáceho odpadu problém.       

S pozmeneným znením VZN sa nestotožnil ani primátor mesta Miloš Meričko. "Úľava pre dôchodcov nad 62 rokov vo výške 50 percent pri týchto daniach je absolútnym nepochopením toho, že by to bolo spravodlivé a nediskriminačné. Ja si neviem predstaviť, že by som sa mohol pozrieť teraz do očí matke samoživiteľke s tromi, štyrmi deťmi, ktorá má problém zaplatiť nájomné za byt," uviedol v tejto súvislosti pre TASR s tým, že si je vedomý sociálnej situácie dôchodcov s nižšími dôchodkami, mesto však podľa jeho slov tejto skupine obyvateľov rôzne druhy benefitov poskytuje už v súčasnosti. O možnosti vetovať prijaté VZN sa chce poradiť s právnikom.       

V súvislosti s poplatkami za likvidáciu komunálneho odpadu tiež Kuruc poukázal na skutočnosť, že mesto z vlastných zdrojov v minulom roku, či už priamo alebo z vlastných zdrojov TS, spolufinancovalo nakladanie s odpadom sumou 86.850 eur, čo je v rozpore so zákonom o odpadoch. Ten stanovuje, že samospráva môže na nakladanie s odpadmi použiť iba príjmy získané z poplatkov na to určených. Podľa zástupkyne primátora mesta Márie Cehelskej eviduje mesto dlh na poplatkoch za komunálny odpad vo výške 234 000 eur.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Nové Zámky od septembra zastavia vývoz komunálneho odpadu neplatičom
Takmer milión eur dlhovali ku koncu minulého roka občania a podnikatelia mestu Nové Zámky za vývoz komunálneho odpadu.
viac
19.07.2017
V boji proti skládkovaniu pomôžu podľa analytikov vyššie poplatky
Na Slovensku sa napriek rozsiahlej výstavbe infraštruktúry triedenia a zhodnocovania komunálny odpad recykluje málo. Väčšina preto končí na skládkach. Na zmenu situácie treba podľa vládnych analytikov využiť viaceré opatrenia.
viac
27.12.2018
Za vývoz komunálneho odpadu si obyvatelia v budúcom roku priplatia
Za odvoz komunálneho odpadu si obyvatelia Žiaru nad Hronom v budúcom roku priplatia. Žiarski poslanci odsúhlasili 22-percentné navýšenie poplatku za zmesový komunálny odpad.
viac
03.10.2019
Mesto chce na budúci rok zvýšiť poplatok za likvidáciu komunálneho odpadu
Šalianska radnica na budúci rok zvýši ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Kým v tomto roku platil každý obyvateľ mesta poplatok sedem centov na deň, v roku 2020 to bude 9,5 centa. Podľa magistrátu si zvýšenie poplatkov vynútili narastajúce ceny za skládkovanie netriedeného odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %