Sobota 20.07.2019
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
19.08.2018 10:36

Ikonická fotografia Ladislava Bielika je motívom novej poštovej známky


Poštová známka.


Slovenská pošta vydá 21. 8. 2018 poštovú známku s motívom známej fotografie Ladislava Bielika. Pri príležitosti 50. výročia augusta 1968 vychádza v emisnom rade Umenie známka „Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom“.


Fotoreportér Ladislav Bielik v rozhodujúcom okamihu pohotovo stlačil spúšť. Tak vznikla ikonická fotografia, ktorá je dodnes najvýraznejším symbolom odporu občanov proti invázii armád Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky, a ktorá bola predlohou pre novú poštovú známku.

Motív fotografie tvorí trojuholník medzi protestujúcim Emilom Gallom, delom tanku pripraveným vystreliť, a Univerzitou Komenského v pozadí. Poštová známka vychádza vo forme hárčeka - ten zobrazuje celú Bielikovu fotografiu, a na poštovej známke je vyobrazená len jej centrálna časť. Známka má nominálnu hodnotu 1,80 eura a vychádza v náklade 60 000 kusov.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou FDC (skratka anglického „first day cover“ – obálka prvého dňa) s dátumom 21. 8. 2018 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je protestujúci Dominik Tatarka, tiež na základe predlohy dobovej fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968. Motívom FDC pečiatky je fotoaparát L. Bielika značky Canon.

Na spracovanie návrhov poštovej známky Slovenská pošta oslovila známych tvorcov - autorom grafického dizajnu hárčeka poštovej známky je akademický maliar Vladislav Rostoka a výtvarné návrhy FDC a FDC pečiatky, ako aj rytinu hárčeka poštovej známky a FDC, spracoval akademický maliar Rudolf Cigánik.

Známku vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom tlačiareň Tiskárna Hradištko v spolupráci s Poštovní tiskárnou cenin Praha.

Slávnostné uvedenie pamätných diel k 50. výročiu odporu proti okupácii, vrátane prezentácie novoemitovanej poštovej známky, sa bude konať 21. augusta 2018 v priestoroch Univerzity Komenského v Bratislave od 10:45.

Autor: Mgr. Martina Macková, hovorkyňa, Slovenská pošta, a. s.


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2017
Nová poštová známka pripomenie 150. výročie narodenia Boženy Slančíkovej-Timravy
Pri príležitosti 150. výročia narodenia významnej slovenskej prozaičky a dramatičky Boženy Slančíkovej-Timravy vydáva Slovenská pošta (SP) novú poštovú známku z emisie Osobnosti. Informovala o tom hovorkyňa SP Martina Macková.
viac
12.02.2018
Slovenská pošta žije olympiádou
Slovenská pošta podporuje našich športovcov počas XXIII. zimných olympijských hier. Okrem špeciálnej poštovej známky vydanej pri tejto príležitosti sa pošta sa stala aj partnerom Slovenského domu v Pjongčangu.
viac
21.08.2018
Otvorili výstavu Invázia August 68, pripomína vpád vojsk a občiansky odpor
Vpád okupantov v auguste 1968 a občiansky odpor pripomína výstava fotografií z Prahy a Bratislavy Invázia August 68, ktorú slávnostne otvorili na bratislavskom Hodžovom námestí.
viac
21.09.2018
Slovenská pošta obhájila 2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú známku EÚ
Poštová známka „500. výročie reformácie“ získalav konkurencii 27 krajínvynikajúce2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú poštovú známku Európskej únie „Les Grands Prix de l’Art Philatélique Belge et Européen“ v Bruseli. Aj toto ocenenie potvrdzuje, že slovenské ryté poštové známky možno považovať za na
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %