Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
16.11.2019 04:05

ŠOP spustila finančné dotácie pre projekty na ochranu prírody


ŠOP SR - logo


Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spustila na rok 2020 dotácie pre Program ochrany prírody. Maximálna výška dotácie je 5000 eur pre fyzické osoby, obce, občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie.


Pre mikroregionálne združenia obcí a občianske združenia bude 8000 eur, podmienkou je päťpercentné spolufinancovania nákladov projektu zo strany žiadateľa.       

Cieľom programu je prispieť k zabezpečeniu starostlivosti o chránené časti prírody a krajiny Slovenska, podporiť ochranu prírody, krajiny a pozitívny vzťah obyvateľstva k nej, informovala ŠOP SR.       

"Program je zameraný na tri základné oblasti podpory, ktoré sú pre nás dôležité, ide o praktickú starostlivosť a manažment osobitne chránených častí prírody a krajiny, podporu infraštruktúry ochrany prírody a udržateľných foriem turizmu a environmentálnu výchovu a informovanosť v ochrane prírody," povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.       

Prvá časť je, podľa ŠOP, zameraná na praktickú starostlivosť a manažment osobitne chránených častí prírody a krajiny, v rámci ktorých môžu žiadatelia realizovať aktivity zamerané na starostlivosť o nelesné biotopy, biotopy druhov a chránené stromy.       

"Ďalej sú to aktivity zamerané na zlepšovanie hniezdnych a úkrytových možností, napríklad výroba a umiestnenie hniezdnych podložiek, vtáčích búdok, tvorba liahnísk pre obojživelníky, ako aj aktivity na tvorbu prvkov zelenej infraštruktúry. Aktivity sa môžu realizovať na pozemkoch, na ktorých sa nevykonáva žiadna hospodárska činnosť," uvádza ŠOP.       

Druhá časť podpory je zameraná na infraštruktúru ochrany prírody a podporu udržateľných foriem turizmu, hovorí ďalej ŠOP. Žiadatelia môžu napríklad realizovať náučné tabule, označenie chránených alebo inak zaujímavých a významných miest ochrany prírody, vyhliadkové miesta všeobecne dostupné širokej verejnosti, pozorovateľne, ako aj aktivity na zlepšenie infraštruktúry rehabilitačných a záchranných staníc.      

 Výchovno-vzdelávacie podujatia, programy environmentálnej výchovy pre verejnosť alebo aktivity na šírenie príkladov dobrej praxe, tvorba výstav, posterov, publikácií, učebníc s tematikou ochrany prírody, pripomína tretiu časť projektu ŠOP.       

Financovanie programu je zabezpečené prostredníctvom Environmentálneho fondu. Žiadosti sa môžu posielať do 29. novembra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.08.2017
Nórsky projekt zveľadil slovensko – ukrajinské pohraničie
Podstatná časť finančnej podpory sa sústredila do Národného parku Poloniny, potom do Užanského národného prírodného parku na Ukrajine a sčasti aj do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na východe Slovenska.
viac
22.12.2020
Správa TANAP-u rešpektuje posun zonácie na budúci rok
Správa Tatranského národného parku (TANAP) rešpektuje rozhodnutie vlády o posunutí zonácie na budúci rok. Mesto Vysoké Tatry to považuje za "ďalší odklad pravidiel".
viac
15.01.2021
Agrorezort vníma krajinu v jej jedinečnej celistvosti
Ministerstvo životného prostredia predložilo koncom roka 2020 do medzirezortného pripomienkového konania návrh Vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
viac
24.08.2021
ZMOS žiada stiahnuť zákon o ochrane prírody a krajiny z rokovania parlamentu
Združenie miest a obcí Slovenska ZMOS odmieta návrh zákona o ochrane prírody a krajiny ako celok a navrhuje návrh zákona stiahnuť z rokovania NR SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %