Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
13.09.2021 11:55

V GMM vystavujú stilus - najstaršiu písaciu potrebu


Snímka zdroj: Facebook


V rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca vystavuje v týchto dňoch Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote nezvyčajný drobný železný predmet stilus, čo je najstaršia písacia potreba.


 Objavený bol počas archeologického výskumu na zaniknutom kláštore Pavlínov pri obci Slavec v miestnej časti Gombasek.       

Ako pre TASR uviedol archeológ múzea Alexander Botoš, GMM realizovalo v roku 2018 v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti medzinárodný archeologický výskum na zaniknutom kláštore Pavlínov pri obci Slavec. "Tento kláštor bol založený v roku 1371 a zničený bol v roku 1566. Počas archeologického výskumu bolo objavených niekoľko významných archeologických nálezov, medzi ktorými si pozornosť zasluhuje práve stilus," priblížil genézu objavu Botoš.       

Stilus patrí medzi najstaršie písacie potreby. Najčastejšie bol zhotovený z kovu (železo, bronz, meď) alebo z kosti, respektíve parožia. "Predstavuje jednoduchý grafický nástroj, na priereze je najčastejšie tyčinkového tvaru, pričom jeden koniec nástroja je hrotitý a slúžil na písanie. Druhý koniec nástroja mal plochý, rozšírený, najčastejšie lichobežníkový tvar a slúžil na zahladzovanie či opravu chýb," uviedol ďalej Botoš.       

Stilus objavený v areáli zaniknutého kláštora Pavlínov v Gombaseku nie je kompletne zachovaný, je zachovaná len jeho hrotitá časť v dĺžke viac ako 14 centimetrov. Odborníci stilus chronologicky zaradili do obdobia neskorého stredoveku až včasného novoveku, do 14. až 16. storočia.         

Stilusmi sa písalo či rylo do tzv. voskových tabuliek, ktoré boli najpoužívanejším záznamovým materiálom v období staroveku a stredoveku, pretože boli dostupnejšie ako pergamen a neskôr papier. Najstaršie známe stilusy z územia Slovenska pochádzajú z mladšej doby železnej – doby laténskej, a z doby rímskej.       

Z obdobia stredoveku sú stilusy medzi archeologickými nálezmi pomerne dobre známe. Najčastejšie sa objavujú počas archeologických výskumov kláštorov, ktoré boli v stredoveku známe ako pisárske dielne alebo kláštorné školy a ktoré boli centrom vzdelanosti a kultúry stredovekej spoločnosti.       

Stilus nájdený na zaniknutom kláštore Pavlínov bude vystavený v priestoroch múzea do 30. septembra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2016
Výstava v múzeu prezentuje dejiny krajčírstva v meste
Dejiny krajčírstva v Rimavskej Sobote v období od vzniku krajčírskeho cechu pravdepodobne na prelome 16. a 17. storočia až do polovice 20. storočia prezentuje aktuálna výstava Pohľad do minulosti krajčírstva.
viac
14.05.2019
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove už po dvanásty krát
Už po dvanásty krát sa Hradné múzeum vo Fiľakove zapája do celoeurópskej iniciatívy Noc múzeí a galérií. Podujatie s bohatým programom sa uskutoční 18. mája 2019.
viac
06.05.2020
Trnavská župa bude postupne otvárať kultúrne inštitúcie
V súvislosti s uvoľňovaním preventívnych opatrení v boji proti ochoreniu COID-19 bude trnavská župa postupne otvárať svoje kultúrne inštitúcie. Otvorené budú múzeá, galérie a knižnice. Osvetové centrá, hvezdáreň či divadlo, ktorých činnosť je založená na hromadných akciách, ostávajú zatvorené.
viac
23.06.2023
Klenovská Rontouka po 44. raz predstaví ľudové tradície našich predkov
V obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota sa bude konať v poradí 44. ročník Gemersko-malohontských folklórnych slávností známych ako Klenovská Rontouka, zameraných na ľudové tradície našich predkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %