Štvrtok 21.09.2023
Dnes má meniny 
Matúš
°C
30.05.2023 07:00

Automobilové veterány na pretekoch prejdú z Košíc do Bratislavy


Ilustračná snímka: (tasr).


Stovka historických áut sa tento týždeň na Slovensku predstaví v rámci pretekov a prehliadok pre verejnosť s názvom 500 km slovenských a Cassovia Classic 2023.


Veterány po pondelkovom príjazde do Košíc vyštartujú v utorok (30. 5.) do tokajskej oblasti a v stredu (31. 5.) smerom na Donovaly, vo štvrtok (1. 6.) dorazia do Bratislavy a v piatok (2. 6.) absolvujú preteky do vrchu na Pezinskej Babe.

Súčasťou programu je ich výstava v Košiciach a Bratislave, ale aj na ďalších miestach. "Tento 37. ročník pretekov sme jeho náročnú trasu rozdelili na štyri etapy. Pretekárom aj návštevníkom predstavíme to najlepšie z jednotlivých kútov Slovenska, odhalíme aj zabudnuté miesta a naprieč Slovenskom zanecháme na cestách stopy histórie," uviedol organizátor pretekov za Design Veteran Car club Šimon Hůlka.

Viac než 70 historických vozidiel na trase z Bratislavy do Košíc preváža špeciálny autovlak. Medzi avizovanými veteránmi sú napríklad Alfa Romeo 8C 2300 Corsa Corto Spider by Zagato, Tatra 87, Horch 951A Pullman, Walter P3 Supersport, Jaguar E-Type či Lancia Delta 20/30.

V pondelkovom programe v Košiciach je popoludňajší príjazd vozidiel na košické Hlavné námestie. Ich prehliadka v centre mesta bude pokračovať v utorok po návrate z Tokaja. Program v Košiciach a Bratislave obohatia preteky na šliapacích autíčkach či hudobné koncerty kapiel Backwards a Bystrík banda.

"Cieľom pretekov 500 km slovenských je vzbudenie záujmu o technické pamiatky nielen v rámci prehliadok, ale aj vytvorenie novej generácie, ktorá by vedela historické automobily šoférovať a opravovať," uviedli organizátori. Súťaž sa koná pod záštitou medzinárodnej organizácie FIVA.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.08.2021
Na Hviezdoslavovom námestí opäť zaparkujú historické automobily
Milovníci historických automobilov si už čoskoro prídu na svoje. Na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste sa koncom budúceho týždňa zastaví takmer 120 veteránov, historických vozidiel vyrobených do roku 1939.
viac
13.02.2023
Krňačky prilákali pod Krížnu vyše 1000 ľudí
Vyše 1000 divákov prilákali v sobotu pod Krížnu pri obci Turecká krňačkové preteky O cenu Krížnej. Najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré sa s prestávkami organizuje od roku 1957, sa opäť konalo po dvoch rokoch, keď malo prestávku z dôvodu pandémie.
viac
28.03.2023
Staré Mesto pripravuje zber zeleného odpadu, pripomína prihlásenie sa
Bratislavské Staré Mesto pripravuje tradičný jarný zber a odvoz biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), teda konárov zo stromov a kríkov.
viac
30.05.2023
Ružinov plánuje v septembri otvoriť škôlku v projekte Ovocné sady
Bratislavský Ružinov by mal v septembri otvoriť novú materskú školu (MŠ) v rámci projektu Ovocné sady. Vytvorené sú štyri triedy s kapacitou 80 miest i školskou jedálňou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.94 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %