BBSK má ďalšie rozvojové projekty pre šesť stredných škôl za 25 miliónov eur

BBSK má ďalšie rozvojové projekty pre šesť stredných škôl za 25 miliónov eur BBSK má ďalšie rozvojové projekty pre šesť stredných škôl za 25 miliónov eur

O ich naplnenie a finančnú podporu sa bude uchádzať z eurofondov v rámci aktuálneho programového obdobia. Vyplýva to z vyjadrení predsedu BBSK Ondreja Luntera.

"Tieto projekty môžu zásadným spôsobom zmeniť budúcnosť školstva v našom kraji a tak aj budúcnosť našich detí. Chceme školy zamerané na produkovanie absolventov, ktorých trh práce potrebuje. Školy, ktoré proaktívne komunikujú so zamestnávateľmi a poznajú ich potreby, školy, ktoré ich žiaci radi navštevujú, pretože sú moderné, inovatívne a kráčajú s dobou," uviedol Lunter počas nedávneho predstavenia jedného z projektov v Strednej priemyselnej škole (SPŠ) dopravnej vo Zvolene.

"Školstvo bolo v BBSK jednou z priorít predchádzajúceho volebného obdobia a zostane dôležitou prioritou aj tohto volebného obdobia. Lepšie vybavené školy, lepšie programy, príjemnejšie prostredie na štúdium a viac absolventov s uplatnením na trhu práce – to je našim prvoradým cieľom," uviedol.

Kraj už aktuálne mení na moderné školy budúcnosti osem stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. BBSK na ich premenu získal 32,6 milióna eur z eurofondov v rámci iniciatívy Catching-Up Regions.

Okrem investícií do stredných škôl si samosprávny kraj uvedomuje aj dôležitosť podporných aktivít pri práci s mládežou. V každom z trinástich okresov kraja už funguje regionálne centrum kariéry, ktoré mapuje potreby trhu práce a prepája základné školy, stredné školy a zamestnávateľov.

BBSK má tiež sedem funkčných centier práce s mládežou SPACE. "Okrem toho sa nám za posledných päť rokov podarilo viac ako štvornásobne zvýšiť počet žiakov, ktorí sú zapojení v systéme duálneho vzdelávania. Zo 130 stredoškolákov v roku 2018 je to súčasných 493 detí z 18 škôl," pripomenul Lunter. Do systému duálneho vzdelávania pritom vstupuje viac ako stovka zamestnávateľov.

Na potreby trhu práce školy reagujú aj zaraďovaním nových učebných a študijných odborov – v aktuálnom školskom roku sú to štyri odbory v štyroch školách - zubný asistent v zdravotníckej škole v Banskej Bystrici, mäsiar-kuchár v SOŠ Pod Bánošom, vodné hospodárstvo v SPŠ Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici a stavebná výroba v SOŠ v Tornali.