Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
25.02.2016 10:30

Bojujú so štetcom v ruke! Grafické duely pripravia študentov na stres a pódium


Súťažiaci študenti proti sebe kreslia pred porotou a publikom. (Foto: vucke.sk)


Netradičné súboje v kreslení zvádzajú študenti Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach. Raz do mesiaca Rotundu na Zbrojničnej ulici zaplnia okrem žiakov aj ich rodičia, mnohí umelci, či široká verejnosť. Ide o súboj dvoch študentov, ktorí kreslia proti sebe.


Majú na to 60 minút, plochu 130 x 150 cm a použiť môžu len čiernu fixku. Téma je voľná. Hlavná organizátorka grafickej súťaže Noémi Ráczová hovorí, že študenti zobrazujú abstraktné, ale i konkrétne veci, ako napríklad srdce či vafle. "Mali sme tu aj sociálne témy. Víťaz v prvom kole zobrazil babku s bakuľou, ktorá si na rohu ulice robí selfie."      Svoje výtvarné znalosti si doteraz vyskúšalo 12 študentov. Záujem o duel je čoraz väčší. Do konca školského roka už sú podľa Ráczovej zaplnené všetky miesta a stále sa hlásia ďalší žiaci. Pre nich je to aj veľmi dobrá prezentácia. "Už sa nám stalo, že na základe uverejnenej fotky z duelu na sociálnej sieti sa nám ozvala súkromná spoločnosť, ktorá mala záujem o kresliča na svoju akciu," dodáva organizátorka. Okrem súťažiacich však veľkú úlohu pri dueloch zohráva porota. Organizátori sa snažia do porotcovských kresiel usádzať ľudí z umeleckej brandže, pričom priamo na dueloch prezentujú ich tvorbu. Študenti, ale aj verejnosť tak získajú zaujímavé informácie, ktoré by sa na vyučovacích hodinách nedozvedeli.

Podľa umelca a pedagóga Radoslava Repického je najväčší prínos grafických duelov v tom, aby sa budúci umelci naučili vystupovať pred ľuďmi. "Pre študentov je dôležité, aby ich práca dostala verejný rozmer, keďže výtvarník pracuje v podstate pre ľudí. Považujem to najmä za psychologický prínos pre ich ďalšiu tvorbu," hovorí. Stres pred duelom a publikom priznal aj víťaz druhého kola Dávid Kukoľ, počas kreslenia však naň zabudol. "Vďaka duelu som dostal určité sebavedomie. Okrem víťazstva som získal aj rady od odbornej poroty, ktorá v tej oblasti pracuje," poznamenal. Duelov sa pravidelne zúčastňuje riaditeľka ŠÚV Košice Petra Gáborová. Považuje ich za protipól k vyučovaniu, pričom na nich panuje neopakovateľná ŠÚV-kárska atmosféra. "Obrazy vám vznikajú priamo pred očami za povzbudzovania spolužiakov, kamarátov a rodinných príslušníkov našich duelantov. Pre žiakov je to neopakovateľná skúsenosť, na výnimočne veľký formát, pred veľkým publikom v danom časovom limite zhmotniť svoje myšlienky," zhodnotila. V júni sa zo súťažných prác urobí výstava, keďže v priebehu desiatich mesiacov organizátori získajú 20 originálnych diel.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Kde v Británii triedia bioodpad, tam produkujú menej potravinového odpadu
Každoročne o 16 kg potravinového odpadu menej vyhadzuje waleská, škótska alebo anglická rodina, ktorá triedi bioodpad. Potvrdil to päťročný britský prieskum.
viac
15.02.2020
Envirorezort predstavil nízkouhlíkovú stratégiu
Náklady na rapídne znižovanie emisií skleníkových plynov budú predstavovať 1,8 % HDP ročne do roku 2040. Boj proti zmene klímy však prináša nevyčísliteľné zdravotné, environmentálne a ekonomické benefity.
viac
17.02.2020
V obci Petrova Ves vybudujú zberný dvor odpadov za 222 000 eur
V obci Petrova Ves v okrese Skalica začnú budovať zberný dvor odpadov, na ktorý získala obec finančné prostriedky z Ministerstva životného prostredia SR v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Informuje o tom vestník Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
18.02.2020
Mesto Nitra udelí dotácie na projekty zamerané na rozvoj cestovného ruchu
Projekty občianskych združení a spolkov zameraných na cestovný ruch podporí mesto Nitra celkovou sumou 15 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom mimoriadnom februárovom rokovaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %