Štvrtok 01.05.2025
Dnes má meniny 
Sviatok práce
°C
17.08.2016 09:00

Brestovskú jaskyňu sprístupnia verejnosti na začiatku septembra


Snímka zdroj: (brestovskajaskyna.sk).


Brestovskú jaskyňu, najväčšiu a onedlho aj jedinú sprístupnenú jaskyňu na Orave, čaká po niekoľkých desaťročiach znovuzrodenie. Národnú prírodnú pamiatku sprístupnia verejnosti pracovníci Správy slovenských jaskýň (SSJ) na začiatku septembra.


"Sprístupnenie tejto jaskyne je zaujímavé najmä preto, že svojím podzemím bude dotvárať prírodný a kultúrno-spoločenský komplex nádhernej prírody Západných Tatier a oravského folklóru s tradíciami, ktoré sa stretajú práve v Zubereckej doline ako obraz dlhodobého precíteného súžitia človeka s prírodou. Tiež posilní cestovný ruch v regióne, pretože najbližšie sa jaskyne nachádzajú zo severnej strany až na Liptove, prípadne je to Belianska jaskyňa na východnej strane Tatier," povedal riaditeľ SSJ Ján Zuskin. Myšlienka sprístupniť jaskyňu pod štítmi Roháčov je podľa neho stará viac ako 130 rokov, naplniť sa ju však podarilo až v súčasnosti.      

Väčšinou stiesnené priestory jaskyne dovolili jej sprístupnenie len spôsobom vhodným pre turistov. Pohyb po náročnejšom teréne a strmých schodiskách, roštoch a stúpačkách, viackrát priamo nad hladinou priezračného podzemného potoka má v návštevníkoch zanechať okrem estetického aj adrenalínový zážitok. "Tento spôsob sprístupnenia je oveľa šetrnejší voči samotnej jaskyni a tiež zodpovedá moderným trendom a požiadavkám ochrany prírody. U návštevníkov zároveň kladie väčšie požiadavky na fyzickú aj psychickú odolnosť," vysvetlil.      

Prvým turistom a návštevníkom neposvieti v jaskyni na cestu inštalované elektrické osvetlenie. "Na hlavách budú mať prilby a vlastné svietidlá. Turisti zažijú rovnaké pocity ako objavitelia a jaskyniari, ktorí poodhaľujú tajomstvá jaskyne," skonštatoval riaditeľ SSJ s tým, že po viac než 300 metrov dlhej prehliadkovej trase sa návštevníci dostanú na najvzdialenejšie miesto jaskyne dostupné suchou nohou. Ďalej smú už iba potápači, ktorí sa zaslúžili na objavovaní inak nedostupných častí Brestovskej jaskyne skrytých za sifónmi.      

Po dlhodobých speleologických a speleopotápačských prieskumoch dosahuje v súčasnosti dĺžka Brestovskej jaskyne 1890 metrov. So zistenými deviatimi druhmi netopierov patrí medzi najvýznamnejšie lokality ich výskytu v Tatrách a na Orave. "Hoci jaskyňa nevyniká sintrovou výzdobou, je zaujímavá najmä rôznorodými tvarmi skalného masívu, ktorých veľkosť, formy a štruktúry povrchov podnecujú ľudskú fantáziu," doplnil Zuskin. Jej vchod sa nachádza oproti Múzeu oravskej dediny v Zuberci.      

Podriadená organizácia Štátnej ochrany prírody SR tak sprístupní svoju v poradí 13. jaskyňu. Predpokladaný termín jej otvorenia je 2. septembra. Celkový počet sprístupnených jaskýň na Slovensku dosiahne číslo 19.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.02.2017
Jaskyňa Domica je sprístupnená pre verejnosť
Jaskyňa Domica v okrese Rožňava v stredu (1. 2.) ako prvá zo šiestich jaskýň v Košickom kraji otvorila svoje brány pre verejnosť.
viac
08.12.2018
V Šamoríne otvorili klzisko pre verejnosť, školy ho môžu využiť bezplatne
V areáli X-Bionic v Šamoríne otvorili v sobotu klzisko pre verejnosť s klasickým ľadom, ktoré bude fungovať do vonkajšej teploty desať stupňov Celzia. Ide o 600 štvorcových metrov rozsiahlu ľadovú plochu pod holým nebom a školy ju budú môcť využívať bezplatne.
viac
08.06.2021
Po ceste medzi Dolným Kubínom a obcou Bziny včera prešli prví motoristi
Prístupová cesta do obce Bziny v smere z Dolného Kubína v pondelok (7. 6.) opätovne začala slúžiť doprave v regióne dolnej Oravy. Po uzávere, ktorá obmedzila využívanie cesty na takmer 3 mesiace, boli sprejazdnené oba jazdné pruhy.
viac
14.10.2024
Pre verejnosť otvorili časť podzemných priestorov bane v Jelšave
Časť podzemných priestorov sprístupnili Slovenské magnezitové závody (SMZ) v Jelšave v okrese Revúca pre verejnosť. Prví turisti sa tak v súčasnosti môžu dostať do stále aktívnej bane.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa