Nedeľa 23.02.2020
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
13.02.2017 11:44

Byty pre ľudí z reštituovaných domov v Bratislave bude možné kúpiť


Ilustračná snímka.


Na rokovaní, ktoré sa konalo 25. januára, sa na tom dohodli štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček s primátorom hlavného mesta SR Bratislavy Ivom Nesrovnalom.


Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytne Bratislave všetky dostupné dotácie a hlavné mesto je ochotné doplatiť chýbajúci časť, aby mohlo pre Bratislavčanov v reštituovaných domoch nielen postaviť, ale aj kúpiť náhradné nájomné byty. Na rokovaní, ktoré sa uskutočnilo 25. januára, sa na tom dohodol štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček s primátorom hlavného mesta SR Bratislavy Ivom Nesrovnalom.

„Súčasná vláda hľadá všetky spôsoby riešenia problému, ktorý tu je viac ako dvadsať rokov a komplikuje život niekoľko sto ľuďom. Sme pripravení urobiť technické aj legislatívne úpravy tak, aby bolo možné vyriešiť situáciu ľudí, pričom budeme akceptovať výšku stanovených dotácií,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček po spoločnom rokovaní s primátorom hlavného mesta.

„Konečne po niekoľkoročnej snahe riešiť tento problém, ktorý bývalé vedenie mesta podcenilo, sme našli najefektívnejšie spoločné riešenie. Je v záujme mesta zabezpečiť všetky byty čo najrýchlejšie, pretože až do poskytnutia bytových náhrad musí mesto majiteľom bytov preplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným z vlastného rozpočtu. Štát presunul bremeno na samosprávy a my si musíme splniť zákonnú povinnosť. Možnosť popri výstavbe tieto byty aj kupovať, je pre nás efektívnym riešením,“ povedal primátor hlavného mesta SR Bratislava Ivo Nesrovnal.

Ministerstvo je pre zabezpečenie kontinuity bývania pre ľudí žijúcich v reštituovaných bytoch pripravené poskytnúť žiadateľom o dotáciu okrem maximálnej podpory 1000 eur na štvorcový meter pri obstaraní náhradných bytov aj dotáciu na obstarávanie technickej vybavenosti a dotáciu na obstaranie pozemku. Keďže priemerná kúpna cena nehnuteľností je v Bratislave ešte vyššia, rozhodlo sa hlavné mesto doplatiť chýbajúcu sumu, aby vedelo na trhu potrebné náhradné nájomné byty obstarať. Presný postup nasledujúcich krokov hlavného mesta bude možné upresniť až na základe stretnutí odborníkov z viacerých oblastí.

Čítajte v Obecných novinách č. 5-6/2017 na str 7.

Autor: Karolína DUCKÁ, hovorkyňa MDaV SR


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Proti výstavbe náhradných bytov v Ružinove spustili petíciu
V bratislavskom Ružinove spustili petíciu proti výstavbe náhradných nájomných bytov na Astronomickej ulici, ktoré tu aj na Čmelíkovej ulici chce postaviť hlavné mesto.
viac
01.07.2016
Kultúrne leto v Ružinove začne už túto nedeľu
Vystúpením speváckeho zboru Cantus pred Domom kultúry Ružinov začne v nedeľu 3. júla 2016 Kultúrne leto v Ružinove.
viac
09.01.2018
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností treba podať do konca januára
Blíži sa termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností. To je potrebné doručiť na úrad príslušnej obce najneskôr v stredu 31. januára 2018.
viac
28.09.2019
Poetický večer Juraja Sarvaša venovaný spomienke na Ďurka Langsfelda
V Dome kultúry na Kramároch v Bratislave sa 9. septembra 2019 v poradí už 166. „Poetický večer Juraja Sarvaša“ s jeho hosťami. Témou večera bol veľký spomienkový program –„Smrť Ďurka Langsfelda“.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %