Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
28.01.2021 10:35

Celoslovenská súťaž Pre vodu pozná víťazov piateho ročníka


Ilustračná snímka.


Samosprávy, mimovládne organizácie, školy a iné subjekty mohli vlani do piateho ročníka súťaže Pre vodu 2020, ktorú organizuje banskobystrická Nadácia Ekopolis, prihlasovať reálne problémové situácie s vodou.


Z doručených prác v stredu večer vyhlásili víťazov. Iinformovala o tom Martina Ragalová z nadácie.

Prvú cenu získal Martin Manina za projekt Možnosti hospodárenia so zrážkovými vodami v hlavnom areáli SPU. Druhú cenu získal Miroslav Čibik za projekt Štylizácia mokraďového spoločenstva v Trenčianskych Biskupiciach a dve tretie ceny získali Jakub Kypus s projektom Obnova koryta potoka Všivák v historickej časti Žiliny a Jakub Pagáč a Alexandra Pagáč Mokrá za protipovodňové a protierózne opatrenia v obci Veľké Zálužie.

Podľa Ragalovej porota sa rozhodla udeliť tiež päť špeciálnych ocenení ostatným finalistom súťaže, a to z dôvodu vysokej kvality, originality a prínosu všetkých prác. Ide o projekty v Rožňave, Žiline, obnovu Lakšárskeho jazera či zatraktívnenie rybníka v areáli schátraných kúpeľov Byšta.

„Napriek posunom termínov a zmenám pre obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19 boli do tohto ročníka doručené mimoriadne kvalitné a inšpiratívne práce. Týkali sa aktuálnych problémov, napríklad revitalizácie vodných tokov či poľnohospodárskej krajiny, zadržania dažďovej vody v urbanizovanom prostredí a vytvárania prvkov modrej a zelenej infraštruktúry,” konštatovala Martina Paulíková, programová manažérka súťaže Pre vodu z Nadácie Ekopolis.

Cieľom súťaže je prepájať mladých nadaných ľudí s tými, ktorí hľadajú riešenia na efektívne a zodpovedné nakladanie s vodami. Piaty rok ju organizuje Nadácia Ekopolis vďaka finančnej podpore spoločnosti Nestlé a záštitu nad ňou prevzal minister životného prostredia Ján Budaj.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Vo Zvolene sa uskutoční seminár „Voda a sídla“
Nadácia Ekopolis organizuje vo Zvolene 24. októbra 2016 seminár na tému Voda a sídla. Je súčasťou súťaže PRE VODU, je však otvorený aj pre odbornú verejnosť, zamestnancov verejnej správy, akademickú sféru, aktívnych občanov a členov mimovládnych organizácií.
viac
03.11.2016
Témou bratislavského seminára bude „Voda, rieky a krajina“
9. novembra 2016 sa uskutoční v Bratislave seminár, ktorý organizuje Nadácia Ekopolis v rámci súťaže PRE VODU. Seminár je otvorený nielen pre záujemcov súťaže PRE VODU, ale aj pre odbornú verejnosť, zamestnancov verejnej správy, akademickú sféru, aktívnych občanov a členov mimovládnych organizácií.
viac
12.01.2019
Nový ročník celoslovenskej súťaže Pre Vodu 2019
Po troch úspešných ročníkoch vyhlásila Nadácia Ekopolis ďalší ročník súťaže PRE VODU, ktorá sa aj v roku 2019 bude venovať riešeniu problémov s vodou. Od januára môžu obce, združenia či firmy nominovať konkrétnu situáciu, ktorá sa týka napríklad zadržiavania a úspor vody, prevencie sucha či povodní.
viac
17.01.2020
Štartuje piaty ročník súťaže Pre Vodu
Do 3. februára 2020 môžu samosprávy, združenia a firmy nominovať konkrétnu situáciu či problém, ktorý sa týka zadržiavania alebo využitia dažďovej vody, sucha, povodní, odnosu pôdy z polí alebo čistenia vody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %