Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.10.2021 11:50

Centrum mesta pozdravili na Hubertovej jazde desiatky jazdcov na koňoch


Na snímke Hubertova jazda, ktorá sa tradične koná na záver jazdeckej a poľovníckej sezóny na Hlavnej ulici v Košiciach. FOTO TASR – František Iván


Historické centrum Košíc v piatok popoludní zažilo slávnostnú jazdu desiatok jazdcov na koňoch. Išlo o súčasť Hubertovej jazdy konanej tradične na záver jazdeckej a poľovníckej sezóny.


Súčasťou slávnostného nástupu s fanfárami pred štátnym divadlom bolo prečítanie reglementu – pravidiel Hubertovej jazdy a dekorácia koní. Mimoriadny sprievod zhruba tridsiatky jazdcov vrátane jazdnej polície prišiel na Hlavnú ulicu po Komenského ulici z areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.       

Hubertovu jazdu organizovala UVLF v spolupráci s mestom Košice. Sprievodný program pred štátnym divadlom od predpoludnia tvorili muzikanti zo Základnej umeleckej školy na Jantárovej ulici a sokoliarska skupina Horus Košice.       

Po dekorácii koní sa jazdci vydali na tradičný „hon na líšku“ do lesov v okolí Bankova. Líšku symbolicky predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom. „Pre jazdcov je pripravených množstvo prekážok. Jazda trvá dve až tri hodiny a preverí sily jazdcov aj koní. Vedúcim jazdcom je master, jeho pokyny musia všetci jazdci rešpektovať. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku, čo nie je jednoduché, pretože kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale,“ priblížila hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.  

Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci. Táto tradícia má priblížiť sviatok svätého Huberta – patróna poľovníkov a jazdcov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.12.2016
Detská železnica prvýkrát vypraví vlak aj na Silvestra
Mini Silvester s ohňostrojom, zvieratkami a korčuľovaním zažijú návštevníci Košickej detskej historickej železnice.
viac
27.04.2017
Cez víkend otvára detská železnica tohtoročnú sezónu
Po zimnom spánku sa prebúdza aj Košická detská historická železnička. Verejná generálka je naplánovaná cez víkend 29. a 30. apríla od 11. do 16. hodiny. Slávnostné otvorenie aj s kovbojským prepadom sa uskutoční v pondelok 1. mája o 9. hodine.
viac
07.12.2018
Mikulášsku električku DPMK vypraví 9.decembra
Aj tento rok sa malí aj veľkí Košičania môžu tešiť na čertovskú jazdu Mikulášskou električkou. Na predĺženú trať linky 6 ju Dopravný podnik mesta Košice vypraví v nedeľu, 9. decembra 2018 .
viac
21.10.2019
Pri zámku vylovili rybník a ukončili Hubertovu jazdu
Záhorím v okolí Holíča v sobotu rezonovala Hubertova jazda a výlov zámockého rybníka. Obe znamenajú, ako uviedli zástupcovia organizátorov, záver sezóny. Podujatia sa tešia záujmu návštevníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %