Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
04.12.2016 08:01

Cezhraničný projekt podporí pútnický turizmus


Ilustračná snímka (int).


Slávnostným podpisom partnerskej zmluvy projektu Svetlo z východu vyvrcholil 15. novembra prvý deň Inovačného fóra East room v Prešove, ktorý pokračoval do 16. novembra.


Cezhraničný projekt je zameraný na rozvoj pútnického turizmu, ktorý podporuje šírenie myšlienky Svätomariánskej púte. Koordinátorom projektu bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) so svojím Inovačným partnerských centrom.  Predseda PSK Peter Chudík pre TASR uviedol, že ich myšlienkou bolo podporiť najznámejšie pútnické miesta v kraji a preto ho nesmierne teší získanie líderskej pozície v rámci tohto projektu. „Ide o to, aby sme zatraktívnili pútnické miesta v našom kraji a previazali ich sčasti aj s pútnickými miestami v Malopoľsku a Podkarpatskom vojvodstve. Celkove je tam 13 partnerov.

Na slovenskej strane je to gréckokatolícka cirkev a pútnické miesta Litmanová a Ľutina, potom je to Spišská diecéza a Levoča, ďalej arcidiecéza rímskokatolíckej cirkvi a Gaboltov. Ide o projekt v hodnote viac ako 4,1 milióna eur,“ uviedol Chudík. Projekt získal finančnú podporu v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Na slovenskej strane sa preinvestuje vyše 2,1 milióna eur. Podobnú sumu chcú preinvestovať na poľskej strane. Cieľom projektu je doplniť chýbajúcu infraštruktúru na pútnických miestach – na území Prešovského kraja v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Levoči a Gaboltove (Bardejov). Peniaze môžu byť použité na pútnicko-informačné centrum, parkoviská, sociálne zariadenia, vstupy pre imobilných pútnikov, chodníky spojené s krížovou cestou, osvetlenie, bezpečnostné kamery, pitné fontánky, stavebné úpravy pitného prameňa s prístreškom a na informačné tabule. Projekt chce podporiť potenciál pútnického turizmu, ktorý má popredné miesto v rebríčku ponúkaných produktov cestovného ruchu. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou do Santiaga de Compostela a vyzdvihuje všetky kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty na území Prešovského kraja a Podkarpatského vojvodstva. Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, partnermi sú Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove (Malopoľské vojvodstvo) a tri farnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2017
Nový poľsko-slovenský projekt prinesie rozhľadňu aj cyklotrasu
Vďaka cezhraničnej spolupráci vybudujú, okrem iného, novú cyklotrasu na slovensko-poľskej hranici. Bude kopírovať historickú cestu Jozefínka.
viac
04.11.2020
Lesníci sprístupnia Veľkú Javorinu výstavbou novej cyklotrasy
Najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľkú Javorinu sprístupnia zo slovenskej i českej strany milovníkom cykloturistiky. Slovenskí a českí lesníci stavajú z eurofondov z oboch strán hranice na vrchol Veľkej Javoriny cyklotrasu.
viac
26.02.2021
Projekt Bird Tour podporí rozvoj ekoturizmu
Vytvorenie komplexnej návštevníckej infraštruktúry v lokalite Senianskych rybníkov má priniesť projekt Bird Tour financovaný cez eurofondy. Ide v ňom o cezhraničný rozvoj ekoturizmu prostredníctvom podpory a popularizácie pozorovania vtáctva.
viac
29.07.2021
Cezhraničný projekt priniesol nové cyklochodníky aj informačné centrum
Mesto Tvrdošín a poľská Gmina Kościelisko v posledných dvoch rokoch realizovali projekt zameraný na rozvoj cestovného ruchu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %