Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
14.12.2017 12:03

Chaty v národných parkoch Slovenska majú šancu ozelenieť


Cieľom projektu je ukázať na konkrétnych praktických príkladoch, že environmentálne technológie sa dajú využiť aj v obtiažnych horských oblastiach.


Nadácia Ekopolis a spoločnosť KOOR, s. r. o. spúšťajú na Slovensku nový projekt, zameraný na ekologizáciu horských chát v národných parkoch.


Projekt, podporený nemeckou nadáciou DBU, sa bude venovať najmä oblasti výroby, skladovania a šetrenia energie, manažmentu pitnej a úžitkovej vody, odpadov a odpadových vôd a protipožiarnej ochrany.

Aktuálna prvá fáza projektu, ktorá potrvá do jari budúceho roka, mapuje súčasné pomery na chatách a identifikuje možné ekologizačné opatrenia, ktoré by sa dali na chatách realizovať.

Dvanásť chát, ktoré sa dostali do užšieho výberu, sa nachádzajú v štyroch národných parkoch - v Tatranskom národnom parku a v národných parkoch Nízke Tatry, Veľká Fatra a Muránska planina. Pre lepšie otestovanie rozličných podmienok boli chaty vybraté tak, aby medzi nimi boli veľké chaty i malé útulne, chaty nedostupné inak ako peši i chaty dostupné autom, chaty vo vlastníctve fyzických osôb a právnických osôb i štátu. Ekologizačné opatrenia budú podporené najmenej na šiestich z nich, pričom o finálnom výbere chát rozhodne donorská nadácia DBU na základe podkladov a odporúčaní, ktoré dodá Nadácia Ekopolis a KOOR, s. r. o.

Ing. Michal Kováčik, manažér projektu za firmu KOOR, o projekte povedal: „Chatám, na ktorých sa podarí projekt zrealizovať, sa výrazne zvýši efektívnosť prevádzky a užívateľský komfort návštevníkov a zároveň sa znížia prevádzkové náklady. Projekt má aj edukatívny charakter, môže slúžiť ako inšpirácia pre návštevníkov chát, aby sa správali ekologicky aj u seba doma.“

„Projektom by sme radi prispeli ku skvalitneniu podmienok pre návštevníkov horských chát a útulní pri súčasnom znížení dopadov ich prevádzky na cenné prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Turisti, ktorí tieto horské chaty využívajú ako zázemie pri spoznávaní prírody, tak získajú nielen lepšie služby, ale aj možnosť oboznámiť sa s modernými zelenými technológiami. V neposlednom rade projekt zapadá do našich aktivít, ktorými už vyše 20 rokov zlepšujeme podmienky pre udržateľné turistické využívanie cennej slovenskej prírody,“ uviedol k projektu riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď.

Nadácia Ekopolis má 25-ročné skúsenosti s manažovaním grantových programov zameraných na demokratizáciu občianskej spoločnosti a environmentálnu udržateľnosť. Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) podporuje široký okruh projektov, ktoré sa týkajú ekológie, životného prostredia a záchrany architektonického dedičstva. Firma KOOR, s. r. o. je slovenskou firmou pôsobiacou v oblasti realizácií projektov riešenia úspor energií a znižovania negatívnych dopadov ľudskej činnosti na životné prostredie.

Autor: (Nadácia Ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.06.2016
V NP Muránska planina slávnostne otvorili obnovené turistické chodníky
V sobotu 25. júna sa v Terénnom informačnom stredisku Národného parku Muránska planina v sedle Burda konalo slávnostné otvorenie obnovených turistických chodníkov.
viac
29.04.2020
Zimný štadión v Trebišove dostal nové osvetlenie
Mesto Trebišov ukončilo plánovanú rekonštrukciu osvetlenia zimného štadióna, podľa radnice bola nevyhnutná z dôvodu veľkých energetických strát.
viac
25.06.2020
Viac prírody v areáli vašej firmy?
Nadácia Ekopolis hľadá dve spoločnosti pre spoluprácu na projekte pre podporu biodiverzity. Príprava projektu prináša možnosť financovať zmysluplné zelené zmeny v areáli vlastnej firmy.
viac
02.10.2020
Konferencia o bezpečných cyklotrasách
Nadácia Ekopolis pozýva aj odborníkov z miest a obcí na konferenciu Zvýšenie bezpečnosti na cestách Dunajskej oblasti pre všetkých účastníkov premávky, ktorá sa uskutoční online 15. októbra 2020 od 10,00 do 12,30.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %