Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
28.08.2023 08:25

Chodníková novela sa dotkne najmä častí mesta s rodinnými domami


Ilustračná snímka: (tasr).


Takzvaná chodníková novela, ktorá vstúpi do platnosti začiatkom októbra, sa v Žiari nad Hronom najviac dotkne lokalít s individuálnou bytovou výstavbou (IBV). Uviedol to vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž s tým, že na účinnosť zákona sa samospráva pripravovala s predstihom.


"Niektoré opatrenia sme robili ešte pred jeho platnosťou. V niektorých častiach mesta máme vyhradený chodník na parkovanie, miesta sú značené," priblížil Baláž. Ako dodal, napríklad na Svitavskej ulici sú pri vozovke na oboch stranách chodníky, mesto preto jeden z nich určilo výhradne na parkovanie.

V tomto roku samospráva v súvislosti s chodníkovou novelou zmonitorovala celé mesto. "V niektorých častiach, kde je parkovanie na chodníkoch možné, sme miesta označili vodorovným značením, niekde sme zmenili spôsob parkovania zo šikmého na kolmé a vzniklo tak viac parkovacích miest, ktoré nahradia neoficiálne parkovanie na chodníkoch," doplnil Baláž s tým, že mesto už v minulosti zjednosmernilo niektoré ulice z dôvodu parkovania po okraji vozovky.

Zavedenie chodníkovej novely sa podľa mesta najviac dotkne lokalít s IBV, kde sú rodinné domy a pomerne úzke komunikácie. Na miestach, kde to podmienky dovoľovali, samospráva označila možnosť parkovania na chodníkoch, v niektorých uliciach to však možné nebude. "Na druhej strane, obyvatelia rodinných domov by mali mať priestor na parkovanie na svojich pozemkoch," dodal Baláž.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá neumožňuje autám stáť na chodníku ani v prípade, ak na ňom zostane priestor 1,5 metra pre chodcov, vstúpila do platnosti vlani v marci. Prechodné obdobie, počas ktorého mali mestá a obce čas sa na túto zmenu pripraviť, sa končí 30. septembra.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Počas jarmoku ukážu zrekonštruovanú časť Svätokrížskeho domu
Koncom týždňa sa v Žiari nad Hronom uskutoční tradičný jarmok. Počas jeho konania si budú môcť domáci ale aj návštevníci prezrieť aj hospodársku časť Svätokrížskeho domu, ktorú sa mestu podarilo tento rok zrekonštruovať.
viac
27.02.2018
Parkovacie miesta v centre Žiaru nad Hronom vybavia snímačmi
Parkovanie v centre Žiaru nad Hronom by malo byť v budúcnosti jednoduchšie. Miestna samospráva chce nové parkovacie miesta v centre vybaviť snímačmi. Pomocou aplikácie si tak vodiči budú môcť prezrieť aktuálne voľné parkovacie miesta.
viac
19.06.2018
Na projekt zachytávania dažďovej vody chce mesto získať NFP
Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Mesto sa plánuje uchádzať o prostriedky z ministerstva životného prostredia.
viac
04.09.2019
Okresný úrad poskytuje služby v novom klientskom centre
Ministerstvo vnútra (MV) SR spustilo v pondelok (2. 9.) do testovacej prevádzky klientske centrum, ktoré sa nachádza v budove Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Žiari nad Hronom na Chrástekovej ulici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %