Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
04.05.2021 07:45

Ďalšia pamiatka sa dočká obnovy – verejnosť môže posielať nominácie


Freska z prelomu období gotiky a renesancie v stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica pri Banskej Bystrici.


Už po dvanásty raz sa môžu ľudia zo všetkých regiónov krajiny zapojiť do iniciatívy venovanej záchrane kultúrnych pamiatok - Poklady Slovenska.


Jej organizátor, Nadácia VÚB, pozýva v prvom kole verejnosť k posielaniu svojich tipov na historické objekty a umelecké diela vo svojom okolí, ktoré čakajú už desaťročia na svoju nevyhnutnú obnovu. Grant vo výške 30-tisíc eur za týmto účelom získa víťaz spomedzi 9 finalistov, ktorých vyberie zo všetkých nominácií odborná komisia. O víťaznej pamiatke rozhodne verejnosť počas 2-týždňového hlasovania v júni.

Cieľom iniciatívy Poklady Slovenska je nielen grantová podpora pre obnovu konkrétnej pamiatky, ale aj osveta a zvyšovanie verejného povedomia o bohatom kultúrnom dedičstve na našom území a potrebe chrániť ho. „My v Nadácii VÚB sme presvedčení, že odkaz našich predkov ukrytý v architektonických a umeleckých dielach má svoj nadčasový význam a je dôležitý aj dnes. O stave historického dedičstva treba systematicky hovoriť a aktívne ho chrániť, aby sa mohli pamiatky zachovať a ostať v pamäti aj pre ďalšie generácie. Preto už dvanásť rokov venujeme našu energiu a prostriedky súťaži Poklady Slovenska a opäť do nej pozývame všetkých, ktorí vidia hodnotu a skrytú krásu v chátrajúcich pamiatkach okolo nás. Sme pripravení v spolupráci s expertmi obnoviť ďalšiu spomedzi nich,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Cieľová suma vo výške 30-tisíc eur, ktorú Nadácia VÚB vyčlenila na podporu víťaznej pamiatky, môže byť použitá na obnovu niektorých menších historických stavieb alebo ich konkrétnych častí, ako aj na financovanie obnovy historických objektov a umeleckých artefaktov stredného typu. V prvej fáze súťažného programu môže preto verejnosť prihlasovať za účelom rekonštrukcie drobné stavby (napr. kaplnky) či ucelené časti väčších stavieb (napr. časť hradu, paláca alebo chrámu, prípadne ich freskovú či inú výzdobu). Vo svojich nomináciách je možné sa zameriavať aj na reštaurovanie vzácnych obrazov, sôch, zbierok muzeálnych exponátov a podobne. Verejné prihlasovanie pamiatok prebieha do 16. mája cez stránku www.nadaciavub.sk/poklady.

Všetky nominácie posúdi v ďalšom kroku komisia zložená z odborníkov v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva. Na základe analýzy ich súčasného stavu, významnosti a historického kontextu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce a časové rámce komisia odporučí deväť finalistov, postupujúcich do súťaže. Víťaznou sa stane pamiatka, ktorá získa najviac hlasov verejnosti. Samotné hlasovanie bude prebiehať na webovej stránke programu Poklady Slovenska od 1. do 15. júna.

Minulý rok sa zapojilo takmer 60-tisíc ľudí

Víťazstvo počas minulého ročníka si vybojovala obnova vzácnych fresiek z prelomu období gotiky a renesancie v stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica pri Banskej Bystrici. Celkovo sa do hlasovania spomedzi finálových pamiatok zapojilo viac ako 58-tisíc Slovákov a Sloveniek. Nadácia VÚB pomohla v minulosti vďaka tejto myšlienke zachrániť napríklad aj vitráže v Spišskej Kapitule, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, barokový organ v Španej Doline či historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube.

Autor: (Nadácia VÚB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2021
Deväť pamiatok, za ktorých záchranu môžete hlasovať
Iniciatíva Poklady Slovenska, už tradične venovaná obnove a osvete v oblasti historického dedičstva na našom území, pokračuje svojou hlavnou fázou. Ľudia si môžu vybrať jedno z deviatich, rokmi chátrajúcich diel a dať mu svoj hlas.
viac
03.05.2022
Verejnosť môže nominovať na obnovu pamiatky v zlom stave
Iniciatíva Poklady Slovenska, ktorá sa už 13 rokov stará o osvetu a obnovu schátraných kultúrnych pamiatok, sa opäť hlási o slovo. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu ďalšej pamiatky sumou až 30-tisíc eur.
viac
02.06.2022
Verejnosť môže opäť hlasovať za finančnú pomoc pre pamiatky
O grant na obnovu či reštaurovanie sa v rámci aktuálnej súťaže Poklady Slovenska uchádza deväť historických pamiatok. O víťazovi rozhodne verejnosť prostredníctvom on-line hlasovania, urobiť tak môže do 15. júna.
viac
02.06.2023
O grant v súťaži Poklady Slovenska sa uchádza deväť pamiatok
O grant na obnovu či reštaurovanie vo výške 30.000 eur sa v 14. ročníku súťaže Poklady Slovenska uchádza deväť historických pamiatok. O víťazovi môže verejnosť rozhodnúť prostredníctvom online hlasovania do 15. júna. Informovali o tom organizátori.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %