Sobota 16.10.2021
Dnes má meniny 
Vladimíra
°C
28.06.2018 01:00

Deň otvorených dverí na Katarínke bude v duchu osláv významného výročia


Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ilustračná snímka


Na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla je pripravený na zrúcanine kláštora Katarínka pri Dechticiach v okrese Trnava deň otvorených dverí. Jeho program sa v tomto roku ponesie v znamení osláv 400. výročia od založenia Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej.


Celodenné podujatie, ktoré pripravujú dobrovoľníci, začne o 11. hodine slávnostnou omšou.       

Po bohoslužbe si návštevníci budú môcť pozrieť divadelné vystúpenie v podaní občianskeho združenia Zámok Hlohovec, súčasťou ktorého bude aj tanečná skupina Saltarello. Po skončení kultúrnej časti programu budú pre rodiny s deťmi pripravené tvorivé cechy a dielne.       

"Tento rok je pre nás výnimočný, a preto sme pre návštevníkov pripravili aj ozvláštnenie DOD v podobe interaktívneho výletu do 17. storočia. Súčasťou bude historický výklad o kostole a kláštore. Vo vyhradenom čase a v prípade priaznivého počasia bude možnosť vychutnať si výhľad z veže na blízke okolie," informoval za organizátorov akcie Ľubomír Blišák. Záujemcom odporúčajú informovať sa vopred o podmienkach pre výstup na webovej stránke katarinka.sk.     

Návštevníci sa na Katarínku dostanú pešo po vyznačených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá Voda. Zároveň je možné využiť aj odstavné parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať odbočkou medzi obcami Naháč a Dechtice. Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby k dispozícii kyvadlová doprava.       

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstupuje projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov.       

V nasledujúcej sezóne budú pokračovať archeologické práce i konzervácia ruín v objekte kláštora. Zároveň budú prebiehať oslavy výročia založenia kláštora. Zakladacia zmluva bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnici 21. decembra roku 1618.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2016
Deň otvorených dverí Ústavu pamäti národa
Ústav pamäti národa pripravil na štvrtok 20. októbra 2016 Deň otvorených dverí ÚPN. V čase od 9. do 16. hodiny bude v jeho sídle na Miletičovej 19 a v Archíve ÚPN na Miletičovej 7 prezentovaná činnosť inštitúcie.
viac
06.06.2017
Návštevníci archívu budú písať brkom a naučia sa vyrábať aj pečať
Zaujímavé tvorivé dielne a bohatý program pripravila pre svojich návštevníkov šalianska pobočka Štátneho archívu (ŠA) v Nitre. V rámci Dní otvorených dverí bude archív prístupný pre verejnosť vo štvrtok 8. a v piatok 9. júna.
viac
12.10.2017
Plaváreň na Pántoch už aj pre verejnosť
Plaváreň na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu, Na pántoch 9 v Bratislave, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, bude od nedele 15. októbra 2017 otvorená už aj pre verejnosť.
viac
07.06.2019
Slovenský národný archív v sobotu otvorí brány pre každého
Slovenský národný archív pozýva na Deň otvorených dverí už túto sobotu 8. júna 2019 v čase od 9. do 17. hodiny. Vstup je voľný.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %