Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
10.03.2016 08:00

Deti sa vďaka desiatkám aktivít opäť vyhrajú v lese


Mnoho detí už vôbec nevie, aké je to hrať sa v lese. (Foto: OZ Sosna)


O. Z. SOSNA rozbieha na Slovensku projekt, ktorý deti vráti do prírody. Päťdesiat aktivít ukáže školákom, že aj vonku je stále zábava a pripomenie im staré hry, ktoré poznajú z rozprávania svojich rodičov.


Do projektu s názvom „Ide sa do lesa!“ sa zapoja školy z Košíc a Spišskej Novej Vsi. Plánované aktivity pomôžu rodičom aj učiteľom, aby sa ich deti vrátili do prírody, kde si  odbúrajú stres, agresivitu zlepšia si sústredenie, motoriku a logický úsudok.

Doba nám priniesla, že školáci vyrastajú prakticky bez kontaktu s prírodou, bez pohybu, bez dobrodružných hier na lúkach, v lesoch a pri potokoch. Pritom si ešte väčšina z ich rodičov pamätá ako na svahoch „váľali sudy“, ako na rieke hádzali žabky, ako stavali na potoku hrádzu alebo mlyn, ako si v lese postavili bunker, alebo ako si z trávy robili píšťalku. Je najvyšší čas, aby sa školy aktívnym a hravým spôsobom snažili deti motivovať opäť tráviť čas v prírode. A k tomu chce prispieť aj O. Z. SOSNA so svojím novým projektom, ktorá už 23 rokov prináša zábavno-náučné aktivity, kde sa naučia ako chrániť, rešpektovať a milovať prírodu.

V rámci projektu, ktorý podporila aj Nadácia Volkswagen Slovensko a Embraco Slovakia, s.r.o bude naplánovaných niekoľko aktivít a hier, vďaka ktorým žiaci spoznajú prírodu zábavnou formou. Pre učiteľov spolupracujúcich na projekte pripravíme metodické materiály a pre deti Zápisník objaviteľa. V spolupráci s vybranými učiteľmi z košických a novoveských škôl sa takto pokúsime úspešne oživiť tradičné detské hry viazané na prírodné prostredie. Staré-známe hry budú doplnené novými aktivitami, ako aj hrami známymi v iných krajinách. Deti čaká 5 zaujímavých okruhov s názvami Dobrodruh, Objaviteľ, Lesný muž - lesná žienka, Prieskumník a Strážca. Pripravený súbor činností a ich metodiku vyskúšame na pracovnom seminári O.Z. SOSNA spolu s učiteľmi v ich triedach Po otestovaní a vyhodnotení najvhodnejších hier a po vyškolení pedagógov v metodike sa obrátime aj na rodičov. Metodický materiál pre učiteľov a Zápisník objaviteľa budú voľne dostupné na webe.

Autor: (TS - O.Z. Sosna)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2023
Začína sa kampaň za zastavenie násilia páchaného na ženách
Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
viac
27.11.2023
Envirorezort chce opätovné zavedenie lovu vlka
Lov vlka dravého by mohol byť opäť obnovený na základe stanovovaných kvót, rovnako ako to bolo pred rokom 2021. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.
viac
27.11.2023
Mesto Vráble podporí dotáciami športovcov
Vráble podporia dotáciami organizovanie športových podujatí, športové projekty i tréningové akadémie. Ako informovala radnica, o podporu z mestského rozpočtu môžu požiadať právnické osoby, ktoré organizujú športové podujatia, prinášajú inovatívne riešenia, projekty a novinky v oblasti športu.
viac
30.11.2023
Pre niekoho odpad, pre iných poklad
Týmto spôsobom pristupujú zamestnanci Technických služieb mesta Dubnica nad Váhom ku knihám, ktoré svoju životnú púť mali ukončiť na zbernom dvore. Vďaka iniciatíve zamestnancov však v jeho priestoroch vznikla malá knižnica, ktorá ponúka možnosť bezplatnej výpožičky či výmeny rôznorodých titulov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %