Streda 01.04.2020
Dnes má meniny 
Hugo
°C
01.02.2020 09:10

Deti vyzbierali za 3 roky viac ako 31 ton batérií


Ilustračná snímka: Program Šmudlo baterky


Použité batérie – jednorazové, ale aj nabíjateľné, patria medzi odpad, ktorý pri uložení na skládku predstavuje potenciálne nebezpečenstvo kontaminácie životného prostredia.


Jednou zo spoločností, ktoré na Slovensku poskytujú bezplatný zber elektroodpadu a použitých batérií, je aj SEWA. Práve s jej pomocou vyzbierali deti z materských škôl len za posledné 3 roky viac ako 31 ton použitých batérií.

„V spolupráci s Inštitútom aplikovanej ekológie DAPHNE poskytuje SEWA vybraným materským školám a prvým ročníkom základných škôl bezplatný program, ktorého cieľom je vysvetliť deťom význam triedenia odpadu. V príbehu o neporiadnom Šmudlovi zvieratká z lesa spolu s deťmi rozlúštia záhadu, kto znečisťuje vodu v susednom lese. Lektori DAPHNE deťom tiež priblížia, z čoho všetkého je zložená obyčajná batéria, a prečo by sme ju nemali hádzať do bežného koša,“ vysvetľuje Martina Brinzíková Badidová z Inštitútu DAPHNE.

„Školy, ktoré sú do programu zapojené, zbierajú zároveň použité baterky. Len za posledné 3 roky sa takýmto spôsobom vyzbieralo viac ako 30 ton odpadu. Program aktuálne prebieha vo vybraných okresoch v Bratislavskom a Trnavskom kraji, v mestách Nitra, Košice, Banská Bystrica, Zvolen a Prievidza. V roku 2019 sa ho zúčastnilo takmer 7 000 detí,“ dopĺňa Badidová.

„SEWA, a.s. je autorizovaná organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad, batérie, obaly a neobalové výrobky. Práve batérie obsahujú ťažké kovy, ako napr. olovo, kadmium, nikel a ortuť. Všetky tieto kovy sú toxické a nepatria do bežného smetného koša a už vôbec nie do voľnej prírody. Uvoľňujú sa z nich nebezpečné látky, ktoré kontaminujú podzemné vody a pôdu. Zároveň batérie patria medzi odpad, ktorý je veľmi malý a ľudia majú tendenciu hádzať ho do komunálneho odpadu. Ak batérie skončia v triedenom zbere, sú odvezené k spracovateľovi, kde sa vytriedia podľa ich zloženia a následne sa drvia a extrahuje sa z nich náplň. V prípade olovených batérií sa technologickým postupom získava surové olovo, ktoré sa využíva na výrobu druhotných surovín použiteľných hlavne v automobilovom, stavebnom, strojárskom a nábytkárskom priemysle,“ hovorí Lívia Burzová zo spoločnosti SEWA, a.s.

Inštitút aplikovanej ekológie DAPHNE sa environmentálnej výchove venuje viac ako 20 rokov. Pripravuje metodické príručky pre učiteľov, organizuje semináre zamerané aj na učenie sa vonku, v školách učí deti zážitkovou formou. Spolupráca s firmami umožňuje poskytnúť environmentálne programy školám bezplatne, čo je v súčasnej dobe učiteľmi veľmi oceňované.

Autor: (ts-DAPHNE, SEWA)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
21.12.2017
Rezort vnútra zvýši v škôlkach vzdelanostnú úroveň rómskych detí
V škôlkach pribudne počet detí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), čím sa zvýši ich vzdelanostná úroveň. Vytvorené bude inkluzívne prostredie, a to prostredníctvom zapojenia asistentov učiteľa a odborných zamestnancov.
viac
11.12.2018
V Bratislave sa stretli deti materských škôl
Počas roku sa konal už tretý ročník projektu Cesty priateľstva za účasti detí štyroch materských škôl v Bratislave, z bulharskej, francúzskej, nemeckej a slovenskej materskej školy.
viac
12.01.2019
Predškoláci sa môžu zapojiť do Malej logickej olympiády
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným odštartuje v týchto dňoch štvrtý ročník súťaže Malá logická olympiáda. Opäť je určený predškolákom. Súťaž preverí ich jednoduché logické myslenie, pamäť, tvorenie pojmov i precvičovanie jemnej motoriky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %