Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
14.02.2017 02:24

Divadlo o Natálke pokračuje ďalej


Cieľom projektu je nielen si predstavenie pozrieť, zamyslieť sa nad podstatou, ale najmä otvorene diskutovať.


Tvorcovia predstavenia o extrémizme Natálka sa v pondelok (13. 2.) opäť stretli v školskej triede a to na bratislavskom gymnáziu na Pankúchovej ulici, aby žiakov oboznámili so skutočným príbehom popáleného dievčatka.


„Hra je o popálenom rómskom dievčati a o obrovskom strachu jej matky a o mysli extrémistov ako takých. My sme trvali na tom, že tí, ktorí sa chcú k tomu vyjadrovať, tak nech si samotnú hru pozrú. Ale nech si ju pozrú vtedy ako ostatní dospelí a nie keď si ju pozerajú deti na škole. Keď sme sa rozprávali s tvorcami, protagonistami hry, s pani riaditeľkou, tak argument bol, že je to detské predstavenie. Práve po predstavení pre dospelých, ktoré bude úplne rovnaké, ale bude tam diskusia medzi dospelými, potom by sme sa dohodli, čo urobiť ďalej, tak, aby všetci tí, ktorí majú o tom pochybnosti mohli si predstavenie pozrieť a diskutovať,“ vyjadril sa predseda BSK Pavol Frešo.

Napriek snahám o zastavenie tohto predstavenia pokračuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory v jeho uvádzaní ďalej. Včerajšie predstavenie na bratislavskom gymnáziu na Pankúchovej ulici potvrdilo, že miniinscenácia má zmysel, je o ňu záujem a že je potrebné diskutovať. Žiaci po predstavení aktívne debatovali s tvorcami nielen o Natálke, extrémizme, mediálnej manipulácii, nenávisti, šikane, ale aj o snahe zakázať toto predstavenie.

Projekt Natálka si budú môcť pozrieť žiaci aj na iných stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Najbližšie dve predstavenia sú naplánované na 6. marca na SPŠ Strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave a na 13. marca na SOŠ na Ivanskej ceste v Bratislave. V prípade záujmu o túto miniinscenáciu, sa môžu školy hlásiť na adrese kristina.letenayova@snd.sk.

Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré približuje skutočné udalosti z Českej republiky z roku 2009. Prvýkrát projekt Natálka – projekt proti extrémizmu predstavil Bratislavský samosprávny kraj spolu so spoluorganizátormi Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory v decembri 2016. Predstavenie opisuje skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci molotovove koktejly.

 

Autor: (bsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.02.2017
Za Natálku, ale aj ďalšie projekty, sa postavili župní poslanci
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja hneď na úvod svojho XXIV. pracovného zasadnutia prijali takmer jednohlasne Uznesenie k projektu na podporu kritického myslenia a proti šíreniu extrémizmu medzi mladými.
viac
22.02.2017
Natálku spozná aj verejnosť
Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Slovenským národným divadlom a o.z. Living memory uvedú divadelnú miniinscenáciu o Natálke. Predstavenie odohrajú herci zo Slovenského národného divadla v pondelok 27. februára 2017.
viac
21.03.2017
Projekt Vráťme knihy do škôl končí o 11 dní
Škôlkari, žiaci základných a študenti stredných škôl majú už iba 11 dní, aby sa zapojili do šiesteho ročníka projektu Vráťme knihy do škôl. Súťažia o elektronické čítačky, knihy či o výlet do Bruselu.
viac
04.02.2019
Občianske združenie eSlovensko pripravilo projekt Bezinternetu.sk
V rámci celosvetovej iniciatívy Deň bezpečného internetu pripravilo občianske združenie (OZ) eSlovensko projekt Bezinternetu.sk. Hlavným cieľom je ukázať, že aj bez mobilov či televízie sa dá plnohodnotne a dokonca zdravšie žiť. Informoval o tom Vladimír Kroupa z OZ eSlovensko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %