Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
20.02.2019 03:52

Do projektu Záhrada, ktorá učí sa zapojilo 209 základných a stredných škôl


Ilustračná snímka, zdroj: zahradaktorauci.sk


Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok zapojilo 209 základných a stredných škôl na Slovensku. Jeho cieľom je pomáhať premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie či hudobnej výchovy.


Projekt už siedmy rok organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica s finančnou pomocou švédskeho obchodného domu s nábytkom.       

"Reálne vieme do školskej záhrady preniesť veľkú časť vyučovania z tried. A to vrátane predmetov ako je fyzika, geometria alebo výtvarná výchova. Príroda nám poskytuje všetky potrebné pomôcky a podnety, a to vizuálne, hmatové alebo zvukové," približuje Ivana Poláčková, projektová manažérka CEEV Živica.       

Výhodou podľa nej tiež je, ak sa to podporí vytvorením záhradných učebných prvkov, napríklad jazierka, meteostanice alebo geometrických vyvýšených záhonov. V porovnaní s klasickou triedou sa vytvára viac príležitostí na vedenie detí k skúmaniu vecí a kladeniu otázok a deťom zase prináša radosť z objavovania a motiváciu učiť sa.       

V Základnej škole (ZŠ) Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne napríklad v rámci takejto záhrady vytvorili analematické slnečné hodiny, pri ktorých je ukazovateľom času tieň postavy človeka. V Badíne využívajú pri vyučovaní dažďovú záhradu, divoký kút a kamenný litofón (kamenný hudobný nástroj) a vo Vrbove zase hmyzí hotel a existujúci vodný prameň.       

To, akým spôsobom si učiacu záhradu vytvoriť a ako v nej vyučovať, sa školy vybrané do projektu dozvedia na trojdňovom kurze. Pripravuje sa tiež jednodňové turné po Záhradách, ktoré učia s názvom Túlavý autobus. Akcia je naplánovaná na máj. "Navštívime tri alebo štyri inšpiratívne školské záhrady, na ktorých budeme vidieť reálne ukážky vyučovania a dozvieme sa viac aj o samotnej tvorbe záhrad, do ktorých sa zapája celá škola a veľmi často aj početná miestna komunita," dodáva Poláčková.       

Bližšie informácie o projekte sú na webovej stránke www.zahradaktorauci.sk.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.09.2017
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm
Spolu so školským zvončekom, ktorý pred pár dňami ohlásil začiatok nového školského roka, na brány slovenských škôl zvoní aj nový zaujímavý projekt - Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách.
viac
26.08.2020
Školy sa môžu zapojiť do projektu, ktorý organizuje inovačné workshopy
Školy sa môžu zapojiť do národného projektu inovujme.sk, ktorý organizuje rôzne inovačné workshopy. TASR o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič s tým, že do programu sa zapájajú startupy i podniky z regiónu.
viac
25.04.2022
Žiaci na ôsmich školách sa budú učiť, ako šetriť s vodou
Školáci na ôsmich školách sa budú vďaka projektu "Voda pre našu budúcnosť" učiť, ako šetriť s vodou. Na školských dvoroch tak pribudnú dažďové záhradky, mini mokrade, meteorologické stanice i kúty divočiny.
viac
27.06.2022
Školy sa môžu do konca mesiaca prihlásiť do programu Zelená škola
Materské, základné, stredné aj špeciálne školy sa môžu ešte do konca júna prihlásiť do ďalšieho ročníka programu Zelená škola. Žiaci zo zapojených škôl naučili rodičov napríklad šetriť energie a využívať verejnú dopravu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %