Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
08.04.2019 09:05

Dobrovoľníci opäť vyčistili Domašu od odpadkov


Na snímke nízky stav hladiny na vodnej nádrži Domaša - Dobrá pri obci Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou. FOTO TASR - Roman Hanc


Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši približne 35 vriec odpadu, ale aj 15 kusov pneumatík. Na víkendovej akcii sa ich zúčastnilo okolo 50. Pre TASR to uviedol Ľubomír Šípoš, člen občianskeho združenia (OZ) Vranovské vydry, ktoré realizuje čistenie brehov tejto vodnej nádrže.


Odpadu bolo podľa jeho slov menej, za čo môže aj táto ich každoročná aktivita. „Ľudia si uvedomujú, že prírodu treba chrániť,“ skonštatoval. Hladina nádrže je v tomto období nízka, ukázali sa preto aj skryté odpadky. „Hlavne tie pneumatiky,“ podotkol. Brehy čistili v lokalitách Eva a Monika, v rekreačnej oblasti Dobrá tieto práce zabezpečuje obec.

Občianske združenie organizuje okrem športových aj kultúrne podujatia. Pre takúto environmentálnu iniciatívu sa podľa jeho predsedu Rastislava Košalka pred rokmi rozhodli preto, lebo ju pozorovali aj pri iných nádržiach, kde sa ľudia dokázali spojiť a vyčistiť ich. Akcia bola zároveň ukončením otužileckej sezóny, členovia OZ Vranovské vydry sa poslednýkrát vykúpali v studenej Domaši.       

Ako o tom TASR informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, aktuálny stav vody v nádrži Veľká Domaša je na úrovni 155,55 metra nad morom, čo predstavuje 48-percentnú naplnenosť zásobného priestoru. „Hydrologický stav na začiatku rekreačnej sezóny závisí od aktuálneho vývoja hydrologickej situácie. Od stredy (10. 4.) sa predpokladajú zrážky v danom regióne, ktoré by mohli hydrologicky nadlepšiť hladinu vodnej stavby Veľká Domaša,“ doplnil.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
20.06.2016
Handlová bude mať nové vozidlo na zber a separáciu odpadu
Zefektívnenie triedeného zberu odpadu v meste by malo priniesť obstaranie nového vozidla s rotačným systémom lisovania, ktoré samospráva plánuje zakúpiť.
viac
11.11.2016
Za štyri roky R. Sobota ušetrila na vývoze odpadu 1,5 milióna eur
Viac ako 1,5 milióna eur ušetrilo mesto Rimavská Sobota a jeho obyvatelia vďaka zberu a vývozu tuhého komunálneho odpadu (TKO) vlastnými silami.
viac
26.04.2017
Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši viac ako 350 vriec odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali na brehoch vodnej nádrže Domaša viac ako 350 vriec odpadu. Motivovať tak chcú nielen deti, ale aj dospelých, aby vedeli, že odpad nepatrí do prírody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %