Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
21.02.2023 08:25

Druhá etapa modernizácie zastávok MHD sa začína v týchto dňoch


Ilustračná snímka.


Po vlaňajších prípravných prácach sa od tohto týždňa bude pokračovať v rekonštrukcii vybraných autobusových zastávok košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD). Ide o druhú etapu projektu Modernizácia zastávok verejnej dopravy a informačných systémov.


Práce budú stáť takmer 511 000 eur, väčšina bude hradená z eurofondov. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke.

S úvodnými tohtoročnými stavebnými prácami začnú v utorok (21. 2.) od 7.00 h na zastávke Ružová, OC Galéria v smere ku krajskému súdu. Cestujúci nájdu dočasnú zastávku približne 50 metrov pred tou pôvodnou bližšie k obchodnému centru. "Keďže zastávka nemá samostatný zastávkový pruh, motoristi sa musia pripraviť zhruba na dvojmesačné zúženie komunikácie do jedného jazdného pruhu," pripomína magistrát.

Od piatkového (24. 2.) rána začnú aj s rekonštrukciou zastávky Považská, Nová nemocnica v smere do centra mesta. Doterajšia zastávka bude dočasne presunutá zhruba o 100 metrov bližšie pred križovatkou Ondavská – Považská pri priechode pre chodcov. Z dôvodu vzniku náhradnej zastávky nebudú môcť motoristi približne dva mesiace využívať sedem parkovacích miest na parkovisku pred priechodom pre chodcov. "Na Ondavskej ulici síce nedôjde k zúženiu jazdných pruhov, ale pri odbočovaní z Považskej dôjde k čiastočnému obmedzeniu premávky, pričom chodci nebudú môcť využiť prístupový chodník," upozorňuje.

Začiatok rekonštrukcie autobusových zastávok pri okresnom súde v smere na Mier aj k amfiteátru je naplánovaný na marec.

"Súčasťou rekonštrukcie týchto zastávok bude osadenie označníkov a elektronických informačných tabúľ s aktuálnymi (online) odchodmi spojov vrátane ich meškaní. Zároveň sa budú realizovať stavebné úpravy nástupných plôch zastávok, ako aj pruhov s bezbariérovým prístupom," dodáva mesto s tým, že modernizácia prinesie napríklad aj výstavbu bezbariérových priechodov pre chodcov s prvkami pre nevidiacich a nástupné plochy budú dopĺňať odpadkové koše a lavičky.

"Okrem toho zastávky na Staničnom námestí (vo všetkých štyroch smerom na Námestie Maratónu mieru, Mlynskú baštu, Námestie osloboditeľov a Palackého) a na Belehradskej ulici v smere do centra budú doplnené o informačné tabule," informuje.

Zrekonštruované zastávky by cestujúca verejnosť mohla začať postupne využívať od apríla. Uvedená etapa modernizácie by podľa magistrátu mala hotová koncom mája.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2018
Mesto Košice pripravuje na tento rok modernizáciu vybraných zastávok MHD
Celková predpokladaná hodnota zákazky, na ktorú mesto vyhlásilo verejné obstarávanie, je zhruba 805-tis. eur. Projekt je financovaný cez eurofondy.
viac
23.12.2020
Rekonštrukcia námestia pred železničnou stanicou pokračuje
Práce na obnove predstaničného námestia v okolí zvolenskej hlavnej železničnej stanice pokračujú.
viac
24.03.2023
Žilina zmodernizuje ďalšie zastávky MHD za takmer 1,5 milióna eur
Žilinská samospráva spúšťa v piatok (24. 3.) ďalšiu etapu modernizácie zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej sa v najbližších mesiacoch postupne opraví 13 prístreškov s nástupnými plochami.
viac
07.07.2023
Mesto zrekonštruovalo vybrané zastávky MHD, plánuje ďalšiu modernizáciu
Mesto Košice ukončilo II. etapu projektu Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov. V rámci nej sa dočkalo v štyroch mestských častiach (MČ) rekonštrukcie šesť autobusových zastávok MHD.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %