Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
09.12.2020 11:40

Dva slovenské projekty získali ocenenie v rámci celoeurópskej súťaže


Na snímke karanténne mestečko v Bratislave.


Dva slovenské projekty získali ocenenie v rámci celoeurópskej súťaže Innovation in Politics Awards.


Kategóriu Digitalizácia vyhral projekt "Žiadne plytvanie dátami v Košeci" a v kategórii Vyrovnanie sa s pandémiou COVID-19 vyhral "Domáca karanténa bez domova". Projekty zo Slovenska sa o cenu uchádzali prvýkrát.

V rámci projektu "Žiadne plytvanie dátami v Košeci" sa obec Košeca, na čele so špecialistom pre odpadové hospodárstvo Marekom Kurincom a starostom Radomírom Brtáňom, rozhodla svojim obyvateľom ukázať lepší a udržateľnejší prístup k produkcii a triedeniu odpadu. Ako uviedli, každé vyhodené vrece odpadu má unikátny QR kód, vďaka čomu obec eviduje každý zber zmesového komunálneho odpadu. Podstatou je, že čím viac domácnosti triedia, tým nižšie poplatky za zber odpadu platia.

V rámci projektu "Domáca karanténa bez domova" mesto Bratislava zriadilo karanténne mestečko určené ľuďom, ktorí sú pozitívni na nový koronavírus alebo majú príznaky ochorenia, no nemajú kde bývať.

„Od začiatku koronakrízy bolo jasnou prioritou mesta pomôcť najzraniteľnejším skupinám Bratislavčanov a ochrániť ich zdravie. Práve preto naša sekcia sociálnych vecí pracovala na tom, aby sme vytvorili karanténne mestečko pre ľudí bez domova, keďže patria k tým najzraniteľnejším,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Cieľom súťaže je oceniť politikov, ktorí majú odvahu robiť veci inak, sú kreatívni, a upriamiť tak pozornosť na ich inovatívny prínos. Ocenenia sa udeľujú v deviatich kategóriách. Medzi nimi kvalita života, ekonomika, ekológia, vzdelávanie, demokracia, digitalizácia, ľudské práva, komunita a koronakríza. Projekty zo Slovenska sa v súťaži objavili vôbec prvýkrát. Zo 17 nominovaných sa do finále prebojovalo šesť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.12.2020
Poznáme výsledky súťaže Zlatý mravec 2020
Na Ministerstve životného prostredia SR ocenili najlepšie projekty odpadového hospodárstva v rámci súťaže Zlatý mravec 2020.
viac
26.01.2021
Verejnosť môže prihlásiť ekologické projekty do 21. februára
Zelené, ekologické projekty, ktoré sa realizovali v minulom roku, bude môcť verejnosť nominovať na ocenenie Atlas. Urobiť tak môže do 21. februára v rámci šiestich kategórií.
viac
25.06.2021
PSK získal druhé miesto v národnej súťaži o naj propagačný materiál
Prešovský samosprávny kraj uspel v celoslovenskej prestížnej súťaži o najkrajšiu knihu a propagačný materiál o Slovensku za rok 2020. So svojou brožovanou publikáciou Sestry Prešovského kraja, ktorá vznikla k rovnomennému projektu v spolupráci s fotografom Jánom Štovkom, kraj získal druhé miesto.
viac
26.11.2021
Vláda schválila Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025
Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od skládkovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %