Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
24.02.2020 09:30

Ekologická alternatíva kremácie – ľudské telo sa za mesiac zmení na kompost


Malý cintorín v blízkosti obce.


Recompose je americká štátna verejnoprospešná spoločnosť, ktorá ponúka ekologickú alternatívu voči kremácii alebo priamemu uloženiu telesných pozostatkov zosnulého človeka do zeme.


Nový proces, známy ako prirodzená organická redukcia či kompostovanie telesných pozostatkov človeka, trvá asi tridsať dní. Európanom môže pripomínať filmové obrazy napríklad z umiestňovania mŕtvych indiánskych bojovníkov do korún stromov.

Manipuláciu so zosnulým poisťuje patent

Celý proces manipulácie s ľudskými pozostatkami je chránený patentom. Telo sa umiestni do nádoby s prírodnými materiálmi: napríklad s drevnými štiepkami a lucernou (ďatelinovou rastlinou). Nádoba je vybavená nastaveným ventilátorom tak, aby zabezpečoval dostatočný prívod kyslíka. Rodiny zosnulého môžu už po mesiaci použiť získaný „kompost“ napríklad na výsadbu stromu v záhrade, prípadne ho darovať na pomoc pri obnove inej pôdy.

Aj univerzita potvrdila neškodnosť

Pre potvrdenie dôkazov, že ide o bezpečný proces, spolupracovala Recompose na spracovaní štúdie s Univerzitou v Západnom Washingtone. Tú navrhla a spracovala vedkyňa so špecializáciou na pôdu Lynne Carpenter-Boggs. Projekt bol odskúšaný na pozostatkoch šiestich nebožtíkov, pričom vedkyňa pri prezentácii výsledku zverejnila, že získaným „kompostom“ obohatená pôda ostala čistá, bez zápachu a spĺňala všetky podmienky amerických federálnych a štátnych bezpečnostných predpisov zabezpečenia pred potenciálne nebezpečnými patogénmi a znečisťujúcimi látkami, vrátane kovov.

Zákonodarcovia akceptovali alternatívne riešenie

V Recompose nazvali postup kompostovania ľudského tela Natural organic reduction (prirodzený organický rozklad). Zástupcovia firmy okrem iného pri schvaľovaní „kompostovania človeka“ argumentovali vo federálnom parlamente i v senáte dlhoročnými skúsenosťami a dôkazmi o bezpečnom kompostovaní pozostatkov tiel dobytka. A takisto tým, že pri súčasnom spaľovaní mŕtvych organizmov sa do ovzdušia uvoľňuje oxid uhličitý, zo zabalzamovaných tiel sa môžu do pôdy dostať nebezpečné látky a podobne. Okrem iného tiež pripomenuli, že proces kompostovania si nevyžiada používať truhlu, investovať do paliva na vykurovanie pece, o hrob sa nebude treba starať a podobne.

V každom prípade štát Washington alternatívu akceptoval a štát Colorado sa onedlho chystá kompostovanie pozostatkov človeka posudzovať.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2016
Kam s použitým olejom z kuchyne?
Olej používame často v našich domácnostiach na prípravu rôznych chutných jedál. Po varení sa nám však naskytá otázka – Čo s použitým olejom? Kto je za jeho zber zodpovedný?
viac
24.04.2017
V Bratislave bude jazdiť ekologický autobus
Vďaka spoločnosti SPP CNG s. r. o. (SPP CNG) pribudne do vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava, akciová spoločnosť (DPB, a. s.) ďalší autobus s ekologickým pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Cestujúci tak budú využívať modernú a ekologickú formu cestovania.
viac
15.05.2017
Samospráva Fiľakova zamestnala 36 ľudí cez projekty rezortu práce
Spolu 36 ľudí zamestnala samospráva Fiľakova v Lučeneckom okrese cez projekty Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ako informoval primátor Attila Agócs, mesto zareagovalo na výzvu určenú pre najmenej rozvinuté okresy, ktorej cieľom je uplatnenie dlhodobo nezamestnaných na trhu práce.
viac
23.07.2019
Samospráva organizuje prednášku o kompostovaní
Zvýšiť povedomie o kompostovaní sa humenská samospráva rozhodla pomocou verejnej prednášky. Uskutoční sa v utorok 23. júla v zasadačke mestského úradu, informuje o tom internetová stránka mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %