Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
13.06.2020 12:30

Elektrické kolobežky priniesli aj negatíva


Na fotografiách vidno aj viacero kolobežiek odstavených uprostred chodníka, promenády i na cykloceste.


Zdieľané elektrické kolobežky priniesli v Bratislave okrem pozitívneho vplyvu na ekologickú a zdieľanú mobilitu aj negatíva vo forme blokovania komunikácií či porušovania verejného poriadku nadmerne hlučným bezpečnostným alarmom.


Upozornili na to petržalskí miestni poslanci Miroslav Behúl a Branislav Kleinert, ktorí na júnovom miestnom zastupiteľstve otvorili tému regulácie parkovania elektrických kolobežiek.

V materiáli, o ktorom rokovali petržalskí miestni poslanci, upozornili, že kolobežky bývajú v hlavnom meste často nebezpečne odstavené a nútia chodcov vybočovať do dráhy cyklistom, alebo obchádzať ich cez cestnú komunikáciu. „To je obzvlášť nebezpečné najmä pre rodiny s malými deťmi,” upozornili poslanci. Poukázali tiež na nesprávne nainštalované intenzívne svetlá kolobežiek. Pridali aj fotodokumentáciu, na ktorej je kolobežka odhodená v tráve a zasahuje do vozovky. Na fotografiách vidno aj viacero kolobežiek odstavených uprostred chodníka, promenády i na cykloceste.

„Problém s kolobežkami je veľký. Nie je v poriadku, keď je odstavená niekde v strede chodníka a argument, že zdvihnem to a presuniem na kraj chodníka, neobstojí. Nemá to tam čo robiť, nejakým spôsobom by to zregulované malo byť,” povedala počas rokovania petržalská miestna poslankyňa Natália Podhorná. Poslanec Kleinert podotkol, že týmto chceli poukázať na problém, ktorý treba riešiť.  Poslanec Tomáš Palkovič tvrdí, že situáciou sa už zaoberá bratislavský magistrát, väčší problém však vidí v parkovaní áut na chodníkoch.

Viceprimátorka Bratislavy a zároveň petržalská miestna poslankyňa Tatiana Kratochvílová spresnila, že na národnej úrovni absentuje legislatíva pre zdieľanú ekonomiku, do ktorej spadá aj zdieľaná mikromobilita. Hlavné mesto preto pripravilo zoznam odporúčaní a pravidiel pre prevádzkovateľov týchto služieb. Magistrát taktiež chystá všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má služby zdieľanej mobility regulovať. „Termín schválenia zatiaľ nemáme stanovený, ale súčasťou prípravy budú aj verejné konzultácie, do ktorých sa bude môcť zapojiť verejná aj odborná verejnosť,” podotkla viceprimátorka. Mesto Bratislava podľa jej slov aktívne komunikuje s prevádzkovateľmi týchto služieb a žiada od nich dodržiavanie pravidiel a poučenie svojich užívateľov.

„Prvé týždne vnímame ako testovaciu fázu, kde si na pravidlá zvykajú užívatelia, ako aj iní obyvatelia. Napríklad spoločnosť má možnosť pokutovať užívateľov pri nesprávnom parkovaní. Zaviedli možnosť odfotiť zaparkovanú kolobežku, aby predišli nesprávnemu parkovaniu,” uviedla Kratochvílová. Deklaruje, že magistrát zbiera spätnú väzbu od verejnosti s cieľom vylepšovať pravidlá, ktoré samospráva pripravila. Mesto chce podľa bratislavskej viceprimátorky analyzovať spôsob využívania zdieľaných kolobežiek a na základe dát odporučiť parkovacie miesta. Mesto už teraz radí parkovať ich napríklad paralelne s chodníkom, či pri stojanoch na bicykle. Nesmú byť však zaparkované na zastávkach MHD.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Bratislava verejne prerokovala pokračovanie električkovej trate v Petržalke
Cieľom bolo prerokovanie hodnotenia správy projektu z hľadiska posudzovania vplyvu na životné prostredie.
viac
22.07.2020
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa sú podľa mesta v zlom stave
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa v Bratislave sú aj pre dlhodobo zanedbávanú údržbu v zlom stave. Tvrdí to bratislavský magistrát s tým, že viaceré stromy trápia hlboko otvorené dutiny na kmeni či kostrových konároch, preschnutie koruny, hubové ochorenia i parazity.
viac
25.07.2020
Zdieľané elektrické kolobežky sú k dispozícii už aj v Žiline
Ďalšiu možnosť efektívnej, bezpečnej a ekologickej prepravy ponúka od štvrtka 23. júla mesto Žilina. Popri obľúbených zdieľaných bicykloch majú Žilinčania a návštevníci možnosť využívať na svoju prepravu po uliciach už aj zdieľané elektrické kolobežky.
viac
03.06.2021
V Bratislave musia zdieľané kolobežky a bicykle parkovať na vymedzených miestach
V Bratislave musia zdieľané kolobežky a bicykle parkovať už len na vymedzených miestach, a to v takzvaných virtuálnych zónach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %