Nedeľa 17.01.2021
Dnes má meniny 
Nataša
°C
27.11.2020 07:50

Európska noc výskumníkov prinesie experimenty a prednášky online


Banner.


Európska noc výskumníkov prinesie aj tento rok žiakom a fanúšikom vedy experimenty a prednášky, avšak v online priestore. Podujatie sa uskutoční v piatok od 9.00 do 21.45 h, uvádza sa na webe Noci výskumníkov.


„Pripravené experimenty, prednášky a diskusie majú spestriť dištančné vzdelávanie nielen samotným žiakom, ale pomôcť aj učiteľom a rodičom žiakov vniesť zmeny do denného vzdelávania detí,” vysvetlil Daniel Straka, riaditeľ občianskeho združenia Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie. Program pre deti a nadšencov vedy sa začne o 9.00 h na webe www.nocvyskumnikov.sk ukážkou pokusov Kláry Velmovskej z Univerzity Komenského v Bratislave. Deti sa počas rôznych prednášok dozvedia nielen to, prečo sa lopta nemusí kotúľať z kopca, ale aj zaujímavosti zo života hmyzu.     

„Online experimenty budú počas dňa doplnené aj sériou prednášok, v rámci ktorých sa dozvie verejnosť viac o histórii Egypta, kvantových technológiách, ale aj o chémii vôní. Spolu so slovenskými expertmi priblížime, za čo boli tento rok udelené Nobelove ceny. Všetky prezentácie budú sprevádzané hologramami a 3D efektmi, ktoré sme na Slovensku ešte nemali možnosť vidieť,” priblížila program projektová manažérka Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie Martina Šinková. Organizátori v priebehu posledných týždňov rozdistribuovali aj vedecké STEM sety na viac ako 200 škôl po celom Slovensku. S nimi si budú môcť žiaci v školách vyskúšať pokusy z biológie a fyziky, ale sa aj v rámci spoločenskej hry zahrať na výskumníkov.      

V rámci sprievodného podujatia Veda bez hraníc budú mať pripojení účastníci možnosť nielen sledovať prednášky, ale sa aj prednášajúcich opýtať na veci, ktoré ich zaujímajú. „Kontakt s vedou je, nielen v takto náročnom období, pre budúci rozvoj záujmu detí o vedu mimoriadne dôležitý. Keďže tento rok nie je možné sa s vedcami stretnúť, aspoň touto cestou chceme pripojeným žiakom umožniť pýtať sa na všetko, čo ich zaujíma,” dodal Straka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2020
Kultúrne leto 2020 v Trebišove
Mesto Trebišov pripravuje počas leta 2020 kultúrny program v areáli mestského parku.
viac
03.09.2020
Na školách v Medzilaborciach začínajú s výučbou rusínskeho jazyka
Nový školský rok so sebou na dvoch základných mestských školách v Medzilaborciach priniesol zavedenie rusínskeho jazyka do vyučovacieho procesu ako riadneho predmetu.
viac
24.09.2020
Žiaci skalického gymnázia sa učia online
Od obedňajších hodín utorka 22. septembra 2020 prebieha vyučovanie v Gymnáziu Františka Víťazoslava Sasinka v Skalici na diaľku. Z preventívnych dôvodov sú žiaci a učitelia ponechaní v domácom prostredí minimálne na desať dní, teda do 2. októbra 2020.
viac
19.10.2020
Priamy kontakt so študentmi pri dištančnom vzdelávaní chýba
Prechod na dištančné vzdelávanie nebol na viacerých stredných školách (SŠ) problémový. Učiteľom však chýba priamy kontakt so študentmi. Po prvom týždni dištančného vzdelávania sa na tom zhodli viacerí riaditelia SŠ na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.22 %